Hladovka při rakovině chrání zdravé buňky myší před chemoterapií

29.4.2008 00:00
Zdraví

Dvoudenní hladovka u pokusných myší umožnila ochranu zdravých buněk jejich organismu před toxickými účinky chemoterapie. Tento objev, k němuž dospěli američtí vědci a o němž dnes informovala agentura AFP, může mít podle nich význam pro léčbu rakoviny u lidí.

Myši, které po dvou dnech hladovky dostávaly zvýšené dávky chemoterapie, byly nadále silné, zatímco polovina normálně krmených zvířat z kontrolní skupiny zahynula.

Kromě toho ty myši z kontrolní skupiny, které zůstaly naživu, dále ztrácely na váze a slábly, uvedl Valter Longo z Jihokarolínské univerzity. Je hlavním autorem studie, která byla dnes publikována ve sborníku americké Národní akademie věd.

Testy na lidských buňkách ve zkumavkách toto pozorování potvrdily.

Již několik desítek let je hlavním cílem lékařství dosáhnout toho, aby bylo možné chemoterapii zaměřit jenom na nemocné buňky. Lékaři by pak mohli rakovinu lépe kontrolovat, možná i vyléčit, kdyby tato metoda neměla tak ničivé účinky i pro zbytek organismu.

Expert na rakovinu a profesor pediatrie na Kalifornské státní univerzitě v Los Angeles Pinchas Cohen soudí, že tento výzkum je velice významný, protože přináší novou koncepci do biologie rakoviny. "Teoreticky tento objev otvírá nové cesty léčby u lidí, umožňuje vyšší dávky chemoterapie, a to si zasluhuje klinické experimenty," řekl.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To je tedy objev, to už vím pár let a nemusel jsem na to studovat. Objevem...
Petr  |  29.4.2008 09:46

Taky se mi zvedá kufr když slyším, co se s těma zvířatama zas...
Tom  |  30.4.2008 00:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *