Heřmánek

17.10.2001 00:00
Zdraví

Heřmánek má nesmírně uklidňující účinky. Jeho protizánětlivý, protikřečový a protiinfekční účinek dokáže prospět celému tělu - vně i uvnitř. Užíváli se vnitřně, tiší žaludeční nevolnosti, uvolňuje křeče a zklidňuje nervy. Účinkuje však také zevně na kůži a sliznici dutiny ústní i oční, zklidňuje vyrážky, bolesti a záněty v krku.

Hlavní příznivé účinky:
Již pohádkové babičky podávaly na uklidnění trošku heřmánkového čaje a vědci tuto jejich moudrost potvrdili. Pokusy na zvířatech prokázaly, že heřmánek obsahuje látky působící na stejné částí mozku a nervového systému jako léky, které jsou podávány proti úzkostným stavům. Navíc podporuje psychické uvolnění a zmírňuje stres.
Heřmánek má mírně sedativní účinek, ale mnohem důležitější je, že celkově uklidňuje tělo a usnadňuje usínání. Má také mírně relaxační a protizánétlivý účinek na hladké svalstvo zažívacího traktu. Pomáhá zmírňovat řadu zažívacích potíží včetně špatněho tráveni, obtíží při divertikulózách a zánétlivych procesech tlustého střeva. Jeho uvolňující účinek na svaly může zmírňovat menstruační bolesti.

Další příznivé účinky:
Při zevním použití pomáhá heřmánek zklidňovat kožní záněty. Obsahuje protibakteriální složky, které mohou rovněž urychlit léčení infekcí. Obklad z heřmánkového odvaru může být také úspěšný při lěčení lehčích popálenin. Při slunečních spáleninách se může heřmánkový olej přidávat do koupele nebo ve směsi s mandlovým olejem jemně vtírat do spálených ploch. Olej musí být před použitím vždy naředěný a nesmí se nikdy používat vnitřně !

Jak léčivku užívat:
Dávkování: Příprava heřmánkového čaje: 2 lžičky sušených heřmánkových květů přelijte šálkem vroucí vody a nechte asi 5 minut stát. Pak sced'te, nejlépe přes čisté plátýnko. Pijte až 3 šálky denně nebo 1 šálek na noc. Užíváte-li heřmánkový odvar na kůži nebo do očí, musí být dostatečné vychladlý a přelitý do sterilní nádobky s víčkem.
K použití na kůži: Několik kapek heřmánkového oleje přidejte do 3 lžiček mandlového oleje (nebo jiného neutrálního oleje). Můžete také koupit hotový heřmánkový krém. K dostání jsou i tobolky a tinktura. Pak se řid'te návodem na etiketě nebo příbalovém letáčku. Jedna tobolka nebo lžička tinktury má asi stejný léčebný účinek jako šálek čaje.

Návod k užívání:
Heřmánek je mírný prostředek a lze ho užívat velmi dlouho. Bez obav se může kombinovat s předepsanými i volně koupenými léky stejné jako s jinými Léčivkami a potravinovými doplňky. V doporučených dávkách je bezpečný i pro děti, těhotné a kojící ženy. Je také součásti tzv. dětského čaje pro kojence.

Možné vedlejší účinky:
Ať už užíváte heřmánek zevně nebo vnitřně, žádné vedlejší účinky nejsou známé. Užívání větších dávek může výjimečně vyvolat nevolnost až zvracení.

Zdroj: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek - Readers Digest Výběr
Knihu můžete zakoupit na www.001shop.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobry den , mam jeden problém ze svoji babicko. Ma bolesti ucha na leve...
Julie Petikova  |  6.12.2014 22:13

Já jsem četla na...
Anicka  |  27.11.2017 14:45

Není nad dobrou Indulonu. Mrkat na podobné reklamy, které z kapsy...
:-)  |  27.11.2017 14:47

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *