Genové terapie při léčbě Alzheimerovy nemoci

3.5.2005 00:00
Zdraví

Vědci získali předběžné důkazy, že genová terapie při léčbě Alzheimerovy nemoci může zpomalit úbytek duševních schopností spojených s touto chorobou. O výsledcích studie, kterou provedli odborníci z Kalifornské univerzity v San Diegu v letech 2001 až 2002, informoval zpravodajský server BBC News.

Dobrovolníci s diagnostikovaným raným stadiem choroby dostali do mozku injekce geneticky modifikované tkáně. Podpořil se tím růst přirozeně se vyskytujícího proteinu, který zastavil odumírání buněk a stimuloval buněčnou funkci. U šesti pacientů se ukázalo, že implantáty zpomalily rozvoj nemoci, tedy zpomalil se úbytek poznávacích schopností, uvádějí vědci ve zprávě uveřejněné v časopise Nature Medicine.

U dvou pacientů se objevily problémy při přenosu tkáně, jeden z nich za několik měsíců zemřel.

K pokusům na lidech přešli vědci poté, co získali slibné výsledky u primátů. U zvířat genová terapie obnovila staré, smršťující se mozkové buňky a vrátila je do téměř normální podoby a množství, obnovilo se také hlavní spojení důležité pro komunikaci mezi buňkami.

Vedoucí výzkumu neurolog Mark Tuszynski, řekl, že poslední testy u těchto šesti pacientů ukazují, že léčba funguje. Paměťové testy potvrdily, že po genové terapii bylo zhoršení poznávacích schopností ročně v průměru pouze poloviční ve srovnání se stavem před zákrokem. Vyšetření také ukázala, že mozek pacientů byl mnohem aktivnější než před tím.

Při pitvě pacienta, který zemřel, bylo zjištěno, že část mozkové tkáně, která odumírala při Alzheimerově chorobě, se začala omlazovat. Bylo to kolem oblastí, kam byly vpíchnuty injekce.

Profesor Tuszynski řekl, že je sice ještě příliš brzy na hodnocení, ale pokud se výsledky potvrdí, bude to první léčebná metoda, s jejíž pomocí by lékaři mohli předejít odumírání buněk u lidí s neurologickými nemocemi.

"Pokud se to potvrdí i v dalších klinických pokusech, bude to znamenat podstatně efektivnější terapii než současné formy léčení Alzheimerovy choroby," řekl Tuszynski. Je však třeba ještě prověřit, zda je tato technika bezpečná.

Harriet Millwardová, zástupkyně šéfa Alzheimer's Research Trust, označila výsledky výzkumu za velmi povzbuzující, ale upozornila, že nejde o kompletní léčbu Alzheimerovy nemoci.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nemám rád tuto nemoc. Přišel sem tím o skvělou babičku. Má to už cca...
Vašek  |  28.2.2010 22:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *