Finanční příspěvek pro dárce krve

2.2.2012 00:01
Zdraví

Vzhledem k tomu, že krev stále neumíme vyrobit, nezbývá v případech, kdy je krev nezbytně nutná, než se spolehnout na dárce krve. Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE poskytuje všem dobrovolným dárcům krve po odběru vitamínový balíček a pravidelné dárce odměňuje štědrým finančním příspěvkem.

V České republice se ročně odebere asi 189 tisíc litrů krve. Nejčastěji se odebírá tzv. plná krev, která se dále zpracovává na červené krvinky, krevní destičky a plasmu, nebo se po doplnění protisrážlivým roztokem použije k transfuzi. 

Krev je více než z poloviny tvořena plasmou, tedy vodným roztokem plazmatických bílkovin a solí. Současná medicína nezatěžuje pacienta podáním celé plasmy, ale jen těch složek, které mu v jeho vlastní krvi chybí,“ říká MUDr. David Kostka ze Zdravotní pojišťovny METAL - ALIANCE. Plasma se tedy nejčastěji upravuje na konkrétní léčiva. Při operacích či při úrazech s velkými ztrátami krve se podávají červené krvinky. Ty jsou odpovědné za přenos kyslíku a oxidu uhličitého a v 1 ml krve by jich mělo být až 4-5 miliard. Naopak bílé krvinky hrají velkou roli v imunitním systému organizmu. Krevní destičky se zase používají při léčbě poruch krvetvorby - při léčbě onkologických onemocnění a po transplantaci kostní dřeně. 

Nikdo z nás neví, kdy bude krev od dárce potřebovat, kdy bude mít těžký úraz, nebo bude muset podstoupit operaci. Na dárcích krve jsou také životně závislí lidé, kteří měli po zdravotní stránce méně štěstí než většina z nás - lidé odkázaní na umělou ledvinu či trpící zhoubnou nemocí krve. 

Naštěstí mezi námi žije hodně těch, kteří se rozhodli nezištně pomáhat ostatním. Dárcovství krve je společností oceňované jako obecně prospěšná činnost, a také zdravotní pojišťovny dárce krve podporují. Například Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE poskytuje dárcům z řad svých klientů ihned po odběru vitamínový balíček zaměřený na obnovu krvetvorby a pro aktivní dárce připravila příspěvky z fondu prevence. 

K čerpání příspěvku pro držitele Zlatého kříže ČČK nebo Jánského plakety v hodnotě až 4 tisíce Kč stačí předložit potvrzení transfuzní stanice o počtu odběrů či doklad o obdržení Jánského plakety či Zlatého kříže společně s průkazem pojištěnce a občanským průkazem. „Jen v letošním roce si požádalo o příspěvek 1044 držitelů Jánského plakety, tedy těch dárců krve, kteří dosáhli 10,20 nebo 40 bezpříspěvkových odběrů krve,“ doplňuje Zuzana Brávníková ze Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE. Zdravotní pojišťovny se ale nezaměřují pouze na dárce krve, ale podporují i dárce kostní dřeně, kteří, pokud jsou klienty například zmiňované Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE, mohou získat příspěvek ve výši 6 tisíc Kč.

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zajímavé: pořád se všude píše, jak je krev potřeba. Já jsem dárcem...
Helena  |  3.2.2012 21:51

no dle www.krevnibarometr.cz maji asi opravdu dost krve ;-)
Klarca  |  5.2.2012 10:32

Tak fajn. Pokud tedy jen malá část krevních odběrů slouží k přímým...
John  |  7.9.2012 10:00

Kromě příspěvků od zdravotních pojišťoven mohou dobrovolní dárci...
ProDarce.cz  |  6.12.2013 16:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *