DL-fenylalanin proti chronické bolesti a depresi

13.12.2002 00:00
Zdraví

Fenylalanin je přirozená aminokyselina, nacházející se v potravinách. V organizmu je využívána k různým účelům. Jako ostatní aminokyseliny se vyskytuje v "pravotočivé" a "levotočivé" formě. Pravotočivá forma nazývá DPA, zatímco levotočivá je známá jako LPA. S těchto dvou forem se v poměru 50 na 50 % tvoří DLPA.

Studie ze 70. a 80. let ukázaly, že DLPA chrání endorfiny, přirozené látky podobné morfinu, které se vytvářejí v těle a potlačují i některé formy bolesti a deprese. Při ochraně endorfinů před blokujícími látkami pomáhá DLPA potlačit některé formy chronické bolesti zad, u artróz, artritíd, migrén, premenstruálního syndromu, pomáhá při některých typech deprese a snad také posiluje imunitní systém.

DLPA také zvyšuje hladinu neurotransmiteru, hormonu zvaného noradrenalin, což je přirozená látka, jejíž produkce se snižuje s přibývajícím věkem. Nižší hladiny noradrenalinu zvyšují naši přecitlivělost k únavě, depresi, bolesti a k jiným obtížím s spojeným se stárnutím. Při zvyšování produkce noradrenalinu pomáhá DLPA zpomalit postup našeho biologického stárnutí i když kalendářní věk postupuje vpřed.

Fenylalanin se přirozeně vyskytuje v sýrech, kvasnicích, semenech, ořeších, mandlích, sóje, mase, rybách, mléce a vejcích. Lze jej také koupit ve formě potravinových doplňků.

DL-fenylalanin je narozdíl od ostatních analgetik prostředkem proti chronickým bolestem bez negativních vedlejších účinků, není toxický, návykový a je možno ho kombinovat s libovolným předepsaným lékem (mimo L-dopy) či terapií.

Poznámka: Nedoporučuje se brát DLPA během těhotenství a kojení. Těhotná a kojící žena by neměla vystavoval plod nebo novorozence ničemu kromě své normální diety. Lidé s vysokým tlakem by měli být opatrní, protože tato aminokyselina jej ve vysokých dávkách zvyšuje.

Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou by neměli užívat jakékoliv aminokyseliny v čisté formě bez souhlasu lékaře. Fenylalanin by se též neměl užívat současně při podávání L-dopy (prekurzor dopaminu, jelikož obě látky jsou vůči sobě kompetitivní), při cukrovce a rakovině kůže. Nikdo, kdo trpí vrozenou fenylketonurii nebo kdo drží dietu bez fenylalaninu by neměl brát DLPA. Nedoporučuji, aby děti do 14 let užívaly DLPA.

Denní dávka DL-fenylalaninu je 1000-2000 mg. Doporučuje se užívat čtvrt hodiny před každým hlavním jídlem. Chronická bolest po několika prvních dnech užívání obvykle ustupuje, někdy je však nutno na efekt čekat 3-4 týdny. Jestliže se po prvních třech týdnech bolest neutiší, je vhodné dávku zdvojnásobit. Pokud ani poté nedojde k příznivému obratu, je třeba užívání přípravku zanechat. Literatura uvádí, že v 5-15 procentech případů je DL-fenylalanin jako prostředek na utišení bolesti neúčinný.

Autor: mk

Další informace a možnost zakoupení zde.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:57

Věřim,že pomáhá na depresi. Fenyetylalanin je nejjednoduší-základní...
Chemik  |  29.12.2014 01:18

Standardem pro určování D/L izomerie není stáčení polarizovaného...
Jiný chemik pro Chemika 29.12.2014 01:18  |  29.12.2014 12:41

U mna sposobuje poruchy zaludocnu kyselinu ako jedina latka ktoru som uzival....
M  |  11.5.2016 10:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *