Felinoterapie - léčba hrou s živou kočkou

12.3.2007 00:00
Zdraví

V mateřské škole při dětské nemocnici v Brně si nemocné děti mohou pohrát se živou kočkou. Takzvaná felinoterapie pomáhá hlavně dětem, které jsou jinak negativistické a nic je nezajímá, například onkologickým pacientům, řekla novinářům ředitelka školky Jana Stěničková.

Školka jako jediná v Evropě používá při felinoterapii siamské či orientální kočky, které jsou velmi živé. Jejich návštěvě v nemocnici je vždy přítomný jejich majitel, aby kočky nebyly nesvé, a veterinář. Ten také děti učí, jak se o zvíře starat. "Jakmile se děti dotknou kočky, která téměř po celou dobu návštěvy přede, zapomenou na své bolesti, rozmluví se," uvedla ředitelka.

Nemocniční školka podle ní musí dětem nabídnout víc než ta běžná. Pobyt v nemocnici je pro ně stresující, není jim dobře, procházejí nepříjemnými vyšetřeními a aby na to vše zapomněly, musí jim podle Stěničkové učitelky vymyslet výjimečný program. Předškoláci proto běžně malují na hedvábí, nebo si hrají se zvířaty z brněnské ZOO. V nemocnici praktikují také terapii "Dítě a jeho tělo", při níž děti "léčí" svého plyšového medvídka či hadrovou panenku. "Nenásilnou formou se tak dozvídají, jaká vyšetření je čekají, a ztrácejí před nimi strach," říká Stěničková.

Mateřská škola při Fakultní nemocnici Brno loni oslavila 50. výročí založení. Funguje ve čtyřech režimech. Děti buď docházejí do třídy v jedné z budov, školku a školu mají ve vyhrazené místnosti přímo na oddělení, hrají si s učitelkou pouze na pokoji, nebo mají program, který respektuje, že nemohou slézt z postele. Školka je největším zařízením svého druhu v Česku, denně se tu vystřídá asi 120 dětí od dvou do sedmi let, mnohé z nich jsou i postižené. Ročně školkou projde více než 6000 nemocných dětí. V brněnské dětské nemocnici je ročně hospitalizováno asi 20.000 dětí.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;...
Dílo kočky  |  3.4.2017 19:53

pobavilo mě to zdůraznění, že musí jít o živou kočku. :-) S mrtvou...
Pampeliška  |  3.4.2017 22:25

Já mám kočičky dvě, perské, a musím napsat, že je mnoho dní, kdy...
Smutná  |  4.4.2017 04:58

Taky mám kočky, docela mazlíčci. Ale v depresi mi to bylo tak nějak...
Pampeliška  |  4.4.2017 05:58

Jinal kočky miluji, jsem za ně rada, hladím je ráda, potoruji je...a...
Pampeliška  |  4.4.2017 05:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *