Evropský soud na straně českých homeopatů

13.11.2002 00:00
Zdraví

Česká republika upřela podle Evropského soudu pro lidská práva české Homeopatické společnosti právo na spravedlivý proces.

Rozsudek, který byl 12. listopadu 2002 zveřejněn ve Štrasburku, je podle tribunálu pro homeopaty dostatečnou satisfakcí a nemají proto nárok na finanční odškodnění. Stát uhradí pouze náklady na soudní řízení ve výši 330 eur (bezmála 10.000 korun).

Členové Homeopatické společnosti se u české justice od roku 1997 neúspěšně domáhali toho, aby prohlásila za neplatnou tu část stanov České lékařské společnosti, ve které se uvádí, že tato společnost sdružuje jen zástupce těch medicínských oborů, které uplatňují pouze vědecky uznávané léčebné postupy. Na základě tohoto ustanovení byla Homeopatická společnost na konci roku 1996 vyloučena z jejích řad.

Homeopati si před soudem stěžovali, že vyloučením z lékařské společnosti utrpěla jejich vážnost zejména v očích pacientů, kteří přestali homeopatii považovat za seriózní léčebnou metodu. Česká lékařská společnost však argumentovala tím, že homeopatie je v celém světě lékaři považována za alternativní medicínu, jejíž metody nejsou potvrzeny vědeckými důkazy.

Stížnost homeopatů odmítl v říjnu 1997 obvodní soud pro Prahu 2. Soudkyně tehdy konstatovala, že není kompetentní zkoumat vědeckost či nevědeckost homeopatie a může pouze rozhodnout o tom, zda rozhodnutí lékařské komory nebylo v rozporu se zákonem.

Homeopati pak prohráli spor i u městského soudu v Praze, který rovněž zamítl jejich dovolání proti rozsudku. V srpnu 1998 Ústavní soud označil za nepřijatelnou jejich ústavní stížnost. Z tohoto důvodu se členové Homeopatické společnosti poté obrátili na Evropský soud pro lidská práva se stížností na porušení práva na spravedlivý proces.

Radka Marková - ČTK

Přidat komentář

 
* *