Epileptický záchvat

25.11.2004 00:00
Zdraví

Každý dvacátý člověk prožije v životě epileptický záchvat. Neznamená to ještě, že trpí epilepsií. Toto neurologické nemocnění se v ČR vyskytuje u jednoho procenta lidí a díky současným možnostem léčby je v některých případech vyléčitelné. Novinářům to řekl primář Centra pro léčbu epilepsie Nemocnice Na Homolce Miroslav Kalina.

"Epilepsie se projevuje záchvaty, kterými lidský mozek reaguje na celou řadu poškození, ať jsou to vrozené vady, nádory mozku, záněty nebo úrazy," uvedl primář. Díky moderní terapii se podle něj ve vyspělých zemích daří u 70 až 80 procent pacientů dosáhnout dlouhodobého stavu bez záchvatů. "Za vyléčeného lze považovat člověka, který nedostane záchvat po dobu dvou let," uvedl Kalina.

Onemocnění působí pacientům kromě záchvatů, stavu zmatenosti a dalších zdravotních omezení často společenské problémy. "Nazvala bych to stigmatem," prohlásila předsedkyně českého sdružení epileptiků Společnost "E" Jarmila Kolářová.

Připomněla událost, kdy před několika lety stavěli v Praze 4 stacionář pro pacienty s epilepsií a narazili na odpor místních obyvatel. "Dělali podpisové akce za to, abychom tam nebyli, chtěli, ať kolem postavíme dvoumetrovou zeď, protože se na nás nechtějí dívat. Nevěřila bych, že je v dnešní době něco takového možné," uvedla. Petice u úředníků magistrátu podle Kolářové neuspěla, ale stavba domu se pozdržela o rok a půl.

Epileptické záchvaty se projevují v různé intenzitě od nenápadného až po stavy, kdy má postižený silné křeče a třese se. Právě tyto případy vyvolávají podle Kaliny u veřejnosti odstup a strach. Jenže pomoc okolí je při záchvatu velmi důležitá. "Je třeba zajistit, aby si postižený nenatloukl hlavu, držet mu ji, dokud záchvat nepřejde," uvedl primář. Nutné je odstranit z okolí předměty, o které by se člověk v záchvatu mohl poranit. Nejlepší pak je uvést postiženého do stabilizované polohy na boku.

"Mohu potvrdit, že záchvaty bývají často dramatické, neudrží mě při nich někdy ani pět lidí, hlavní je dávat pozor na hlavu," řekl novinářům cestovatel Petr Škarka, který trpí těžkou formou epilepsie od dětství. Nemoc mu nezabránila navštívit 30 zemí včetně Skandinávie, Jižní Ameriky a Nového Zélandu. Právě novozélandské úřady mu odmítaly vydat léky, které dostal z domova poštou. "Když jsem viděl zdejší úroveň zdravotnictví, přál jsem si být někde v centru Prahy," uvedl Škarka.

Epilepsie je onemocnění, které nemusí provázet úbytek mentálních schopností. Trpěla jí řada osobností, například Julius Caesar, Napoleon Bonaparte, Nicolo Paganini, Vincent van Gogh, Issac Newton nebo Charles Dickens. Ve středověku byli epileptici často na okraji společnosti, bývali obviňováni i z čarodějnictví.

Patrik Kubas - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

podle mě jsi měl asi epileptický záchvat já taky občas mývám...
Petr  |  23.11.2016 22:11

Minulí rok v říjnu jsem byl na školení první pomoci dětem, Bylo tam i...
Jan  |  24.11.2016 22:12

Jak přítel dopadl takto po letech? Měl záchvaty i mimo spánek? Mně...
Kristýna  |  16.12.2017 14:10

Jak přítel dopadl takto po letech? Měl záchvaty i mimo spánek? Mně...
Kristýna  |  16.12.2017 14:12

Ahoj Jani jsme na tom stejně syn přestal mluvit ,špatně chodí.. léky...
Terka  |  2.5.2018 07:20

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *