Elektronické oko - nová naděje pro nevidomé

17.6.2002 00:00
Zdraví

Implantace elektronického oka umožnila osmi slepcům, aby alespoň částečně viděli. Operaci provedl neurochirurg Joao Lobo Antunes na soukromé klinice firmy CUF v Lisabonu. Provedena byla letos v dubnu v rámci programu amerického Dobellova ústavu. O jejích výsledcích informoval portugalský deník Diário de Notícias.

Operace, která trvá čtyři hodiny za celkové anestezie, tkví v tom, že se do hlavy implantuje malá plastiková destička vybavená 16 elektrodami, čímž se stimuluje senzorická oblast mozkové kůry a produkce fosfenů. Miniaturní digitální videokamera umístěná na pacientových brýlích přenáší obraz na malý počítač, který je umístěn na opasku slepce. Také počítač má pomocí elektrod spojení se senzorickou oblastí mozkové kůry.

Prototyp Dobellova oka byl vyzkoušen v roce 2000 na jednom Američanovi, letos v dubnu podstoupilo úspěšnou operaci osm osob ze Spojených států, Kanady, Velké Británie, Itálie, Argentiny a Německa.

Rozsah jejich vidění je různý, ale mohou se nyní sami orientovat v prostoru a rozlišovat formy osob či předmětů. Čtyři z nich dokáží vidět i barvy, uvedl Dobellův ústav.

Jeden z pacientů dokonce mohl řídit auto, samozřejmě pomalu a na soukromé cestě a bez využití zpětných zrcátek.

"Je nutno říci, že je toho ještě hodně co zlepšovat," upozornil Joao Lobo Antunes v rozhovoru pro dnešní portugalský deník Diário de Notícias.

Dobellovo oko může být voperováno pouze osobám, které nebyly slepé od narození a jejichž mozková kůra nebyla poškozena. Joao Lobo Antunes začal spolupracovat s americkým lékařem Williamem Dobellem v roce 1975 ve Spojených státech.

Dobellův ústav oznámil, že uvede svůj systém umělého vidění na trh. Cena operace se pohybuje kolem 75.000 dolarů (téměř 2,5 miliónu Kč).

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nevim jestli to do této kategorie patří ale snad mi pomužete. Mám pod...
Martin  |  19.1.2004 19:12

Podle toho,co píšete se jedná a růži - erysipel.Léčbu nechte na...
jana.aberlova  |  6.3.2004 19:14

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *