EKZÉM - nutnost jeho vnitřní léčby

1.11.2007 00:00
Zdraví

Není málo těch kteří se s tímto problémem potýkají. A to způsobem, že postižená místa mažou mastmi, nejčastěji s kortikoidní složkou. Tady se bohužel opomíjí fakt, že ekzém je již jen vnějším projevem jisté vnitřní nerovnováhy a pouhým vnějším ošetřením příčina - kořen zůstává nadále neléčená. Pokud nedojde k výraznější změně životního stylu, projevy ekzému jsou jen potlačené vnější léčbou. Léčit ekzém bez změny životních návyků je stejně účinné jako lít vodu do nádoby s děravým dnem!

Podle alternativních léčebných oborů (tradiční čínská (dále TČM), ayurvédská a indická medicína a také lidové léčitelství jsou základem pro léčbu chronických kožních onemocnění zdravá a dobře detoxikující játra, pevný "střed" - silný trávící systém (pro co nejmenší hromadění hlenů a vlhkosti) a harmonická plíce (vztah plíce - kůže je v TČM znám již mnoho tisíc let).

Kdybychom chtěli v krátkosti popsat co se podle diagnostiky TČM v organizmu při ekzému příromné, tak je to tzv. "suché horko" - při kterém vzniká suchý, svědivý a olupující se ekzém a tzv. "vlhké horko" - při kterém vzniká mokvající ekzém s častou tvorbou puchýřků. U suchého ekzému je z pohledu TČM příčinou tzv. "nedostatečnost krve" a oslabení "jinového" aspektu organizmu. Je to jako kdyby přestalo fungovat chlazení a výživa kůže. Tento typ ekzému se vyskytuje nejčastěji u štíhlých až astenických lidí se sklonem k oslabení "jinového" aspektu a u žen po porodu a při kojení, kdy je tendence k "suchosti" krve. Mokvavý typ ekzému se naopak vyskytuje u konstitučně silnějších pacientů se sklonem k hromadění vlhkosti, hlenů a tuku.

Nevhodné složení jídelníčku - "podhoubí" ekzému. Potraviny, které z pohledu TČM neprospívají lidem se sklonem k ekzému jsou potraviny se zahřívajícím účinkem na organizmus mezi které patří smažená, pečená, grilovaná a kořeněná jídla, dále potraviny jako česnek, cibule, křen, hořčice, z nápojů tvrdý alkohol, červené víno, zázvorový nebo jogi čaj - potraviny, které mění už i tak v neprospěch "chlazení - jinu a krve" posunutou vnitřní rovnováhu.

Ekzém jako alergie na potraviny. Některé potraviny můžou nevhodností svého složení a při časté konzumaci vyvolat také alergickou kožní reakci. V tomto případě je kožní reakce odpovědí imunitního systému?, potravina mu jednoduše řečeno nesedí. V tomto případě by bylo jistě zajímavé srovnat složení jídelníčku pacienta s doporučenými potravinami dle krevních skupin?

Kromě dietních doporučení je druhým nejdůležitějším aspektem léčby užití bylin, které srovnávají vnitřní nerovnováhu. Jsou to jednak byliny "zprůchodňující" - moderně řečeno detoxikující játra mezi které patří byliny jako lékořice, mařinka vonná, medvědice léčivá, přeslička rolní, měsíček, rozmarýn, zeměžluč? a dále byliny, které "vytahují" horko z krve a současně doplňují její "jinové" - vyživující a chladivé složky. Jsem patří byliny jako violka rolní, ostřic, ořešák, vachta trojlistá, lopuch, svízel, chmel?

Léčba ekzému alternativní - přírodní léčbou není jednoduchá, je to spíše běh na delší trať?ale ten kdo vytrvá, cíle jistě dosáhne. Nejenom při výběru a preferenci jednotlivých druhů potravin, ale také v užití bylin, akupunktury, psychorelaxace a jiných léčebných metod musí každý sám nebo s pomocí terapeuta zvolit svou VLASTNÍ CESTU, která není nikdy stejná ani u dvou na první pohled stejných pacientů. Nelze se přidržovat matrice "tomu to pomohlo, pomůže to i mě". Pokud toto pochopíme, naše hledání najde svůj cíl.

MUDr. Marek Majerčík Dr.Ac.
www.webpark.cz/prirodnimedicina

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jeděte si nechat vyšetřit plíce. Je dost pravděpodobné, že máte...
Adéla  |  17.3.2016 14:23

ahojky, jak prosím bojujete s atopickým ekzémem? máte někdo zkušenost i...
jana  |  14.10.2018 00:05

na pruritus, prurigo, dlouholetý, způsobený zřejmě dlouhodobým...
jaký detox  |  14.10.2018 12:16

a víš z čeho se ti ten ekzém dělá nebo vubec?
ondra  |  17.10.2018 18:56

Rozhodně všelijaké mokvavé pupínky na obličeji ve zralém věku...
Jitka  |  18.10.2018 14:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *