Éčka součástí léků

16.2.2010 00:00
Zdraví

Problematika přídatných látek, tzv. éček, se v médiích obvykle řeší v souvislosti s potravinami. Málokdo si ovšem uvědomuje, že bývají také součástí léků.

 

V případě léků se barviva obecně používají jako farmaceutické pomocné látky umožňující esteticky zlepšovat vzhled léčivých přípravků, a tím i jejich psychologický účinek. Může však přitom nastat poněkud paradoxní situace, jako je tomu např. v případě přípravku Aerius. Tento sirup proti alergii obsahuje syntetické azobarvivo E 110 (oranžová žluť), u něhož bylo prokázáno, že může zvláště u pacientů alergických na kyselinu acetylsalicylovou způsobovat alergické reakce v podobě kopřivky nebo otoků, může být také příčinou záchvatu průduškového astmatu. Tato látka bývá spojována i s dětskou hyperaktivitou a diskutuje se o tom, že může u citlivých osob vyvolat migrény.

Výrobce přitom splnil legislativní podmínky: podle Evropské komise mohou být pomocné látky, u kterých byl prokázán možný negativní vliv na zdraví, součástí léků, pokud jsou uvedeny na obalech a v příbalovém letáku nechybí upozornění pro pacienty.

Kromě oranžové žluti mohou být součástí léků i další látky s negativním vlivem na lidské zdraví, jako např. náhradní sladidlo aspartam (E 951), představující riziko pro nemocné fenylketonurií, nebo butylhydroxyanisol a butylhydroxytoluen (E 320 a 321), které dráždí kůži, oči a sliznice.

Je však třeba říci, že každá z přídatných látek se může ve výrobku vyskytovat jen v rámci tzv. přijatelné denní dávky (ADI), která by zdraví spotřebitelů ohrožovat neměla. K nežádoucím účinkům dochází pouze při zvýšené konzumaci nebo u citlivých jedinců (alergiků, atopiků či malých dětí).

Ne všechny látky, které jsou označeny kódem E, jsou zdraví škodlivé. Tyto kódy zavedla Evropská unie pro přídatné látky, které byly podrobně zhodnoceny na základě toxikologických studií a jsou v povolených dávkách bezpečné pro zdraví konzumentů. Označují se tak všechny přídatné látky, syntetické i přírodní, a tak je jako ..éčko" označen i vitamin C nebo E, kyselina citrónová či beta-karoten. A tyto látky rozhodně mezi zdravotně nevhodné zařadit nemůžeme

Zdroj: B. Minksová: Éčka: naši zabijáci, nebo přátelé. Voxpediatriae, březen 2009

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A akumulovaná dávka se může stát jedem lehce.
Sysel  |  16.2.2010 10:12

Máš na mysli akumulovanou dávku léku nebo E-látek nebo obojího?
Petr  |  16.2.2010 10:50

Hlavně jsem měl na mysli akumulovanou dávku éček. Jsou do nás prány ze...
Sysel  |  16.2.2010 11:32

Sysle, z čeho usuzuješ, že právě E-látky se v těle hromadí? Stejně...
Petr  |  16.2.2010 13:59

Řekl bych, že se opravdu v těle hromadí plno špatných látek - i ty...
Sysel  |  16.2.2010 20:13

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *