Ebola se podle vědců nebude šířit vzduchem

16.10.2014 00:01
Zdraví

Virus eboly se nejspíš geneticky nezmění tak, aby se mohl šířit vzduchem. Nejlepší obranou proti němu je ale zastavení epidemie. Při slyšení v americkém Kongresu to ve středu řekl šéf oddělení pro alergie a nakažlivé choroby amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Anthony Fauci.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že pacienti s ebolou si na černém trhu v naději na možné vyléčení kupují krev lidí, kteří nákazu přežili. WHO spolupracuje se zasaženými zeměmi, aby se černý obchodu s krví zastavil.


    Američtí vědci podle Fauciho virus detailně zkoumají, aby zachytili jeho případné mutace. Ebola podle nové, ke dni 18.9 zveřejněné bilance WHO již zabila nejméně 2622 lidí z 5335 nakažených, a to hlavně v Libérii, Sieře Leone a Guineji. Virus se rozšířil i do Nigérie a Senegalu a podle WHO má epidemie stále tendenci být na vzestupu. Genetické změny zvyšující ohrožení ale podle amerického vědce nejsou velkým zdrojem obav.


    Ebola se šíří kontaktem s tělními tekutinami nemocného. S postupem epidemie se ale objevují otázky, zda se virus nemůže změnit a stát se ještě nakažlivějším.


    Podle Fauciho viry při množení neustále mutují. Většina změn je ale neškodná nebo nevýznamná, jejich biologické charakteristiky se při nich nemění. Někdy tyto mutace mohou virus oslabit nebo naopak posílit, mohou i ovlivnit potenciál jejich šíření.


    “Případy, kdy by virus kompletně změnil způsob svého šíření, jsou ale skutečně vzácné,“ řekl Fauci. Zároveň ale zdůraznil, že to není zcela vyloučeno. “Lidé možná řeknou, že nebezpečí zlehčuji, ale není to pravda,“ ujistil vědec americké poslance.


    Na ebolu zatím neexistuje známý a dostatečně vyzkoušený lék ani vakcína. Lékaři při léčbě některých nakažených použili takzvané rekonvalescentní sérum, tedy krev přeživších pacientů. Studie podle WHO naznačují, že krevní transfuze od přeživších mohou fungovat jako prevence nebo léčit virus eboly u jiných pacientů. Výsledky je ale nadále obtížné interpretovat a je třeba provést další průzkum, tvrdí WHO podle serveru CNN.


    Pacienti v zasažených afrických zemích podle ní přitom získávají takovou krev pokoutně, což může vést k šíření jiných chorob či viru HIV. Se zasaženými státy je nutné spolupracovat tak, aby černý obchod s rekonvalescentním sérem nepokračoval, uvedla tento týden šéfka WHO Margaret Chanová.

Zdroj: ČTK

Související články

Osudy lidí, co přežili ebolu

1.9.2014 00:01

Letáčky MZ s preventivními informacemi o ebole

20.8.2014 00:01

Ebola děsí západní Afriku

28.4.2014 00:01

Utrpení v Africe

1.7.2005 00:00

Přidat komentář

 
* *