Dvanácterník - zamyšlení

6.10.2009 00:00
Zdraví

Už dlouhou dobu, jak pozorujeme reakce v reflexních ploškách dvanácterníku, uvažujeme o tom, že zmíněná první část tenkého střeva se projevuje úplně odlišně než ostatní dvě části. Jako kdyby k sobě energeticky nepatřily.

Je určitým způsobem, který nám zatím není úplně jasný, pod velmi velkým vlivem psychiky. Zejména citové napětí, které způsobují dlouhodobě nepřiznané a nevyjádřené emoce, vytvoří v dvanácterníku trvalou křeč. Jelikož do něj vyúsťují vývody ze dvou důležitých orgánů, slinivky a žlučníku, tato křečovitost omezuje jejich fungování a jejich vyústění se někdy pod vlivem silných psychických otřesů zavřou úplně. Důsledky těchto jevů se pak projeví jak na straně žlučníku a slinivky, tak na straně střev. U žlučníku dochází k jeho zbytečnému namáhání, až po určitém čase kvůli té zbytečné námaze nadobro ztvrdne. Hromaděná žluč vytváří kaly (bláto), později i kameny. Meridián (párový) žlučníku, začíná u koutku očí, projíždí hlavou, kolem krční páteře, k lopatce, přes velké klouby, ramena, kyčle, kolena z vnější strany, kotníky a končí na čtvrtých prstech u nohou. Tím, že probíhá na tak dlouhé trase, ovlivňuje hodně tělesných funkcí. Tím, že se žlučník dostal do nepohody, proudí jeho meridiánem méně životní energie, a to se může negativně projevit kdekoli na jeho trase. Například velké klouby nejsou dostatečně živeny a tuhnou vazy v jejich okolí, což se projevuje bolestí. Majitel takového kloubu sice pociťuje bolest uvnitř kloubu, ale samotný kloub není příčinou té bolesti. Dokonce ani při zjištěné artróze vyššího stupně.

Slinivka nemůže do křečovitého dvanáctníku vstříknout šťávy a ty, které se již dostaly do kontaktu se žlučí, jsou reaktivovány a vracejí se a přitom poškozují určité struktury slinivky. Například poškozují Langerhansovy ostrůvky, které produkují inzulín k regulaci cukru v těle. Tím je dán základ ke vzniku cukrovky. Slinivka má kromě toho pod kontrolou veškeré sliznice v těle. Většinou se objeví dysfunkce v té, která má největší slabost. Například vysychá sliznice v nose, dýchací sliznice jsou podrážděné, v tlustém střevě je problém - zácpa/průjem.

Na straně zažívacího traktu, vesměs vlivem nedostatku šťáv (slinivkových a žluče), je potrava málo chemicky připravená pro trávení. Vzniká nadýmání až meteorismus, zácpa, pocity těžkosti aj.

Zdroj: Beáta Patakyová, Július Pataky - Refelxní terapie jako životní styl, nakladatelství Eminent

Související články

Onemocnění slinivky břišní

1.8.2005 00:00

Nepotlačujte své pocity

24.4.2003 00:00

O čem vypovídají reflexní zóny našeho těla

8.8.2001 00:00

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

kqdůa x
xasd  |  26.5.2014 11:40

hoden trapny
michal  |  26.5.2014 11:40

Zamyslete se mozkem, ne dvanácterníkem.
!  |  26.5.2014 20:15

chtěla bych se zeptat jak se dá odstranit křeč ve dvanácterníku,...
jiřina  |  28.7.2017 14:30

Podle čeho jsi stanovila tuto dg?
?  |  28.7.2017 14:43

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *