Druhy revmatismu

19.8.2005 00:00
Zdraví

Slovo revmatismus pochází z řečtiny a je možné ho přeložit jako proudění. Označení tohoto onemocnění je spojeno s typem bolesti, která je pociťována buď jako tažná nebo jako proudící a je především zaznamenána v kloubech a svalech. Výraz revma není jinak přesným vymezením obrazu nemoci, ale je to vlastně společný název pro cca 200 různých revmatických onemocnění. Jedno je však všem nemocím revmatické oblasti společné - bolest. Revma zaujímá na seznamu lidových nemocí první místo. Revmatická onemocněni je možné rozdělit do následujících skupin:

 • Zánětlivá revmatická onemocnění: K nim patři artritida (zánět kloubů), polyartritida (současný zánět několika kloubů), dále dna a revmatická horečka.
 • Degenerativní revmatická onemocnění: různé druhy artrózy.
 • Svalový revmatismus: Tento druh revmatismu postihuje svaly, vazivo, šlachy, nervové tkáně a podkožní tukové vazivo.

  Zánětlivý revmatismus
  U této formy revmatismu dochází k zánětům kloubů, které jsou provázeny otoky, zarudnutím a bolestmi. Zánět se projeví buď v akutní formě, která nastane velmi rychle a rychle také zmizí. Na druhé straně jsou však záněty, které začínají velmi pomalu a trvají velmi dlouho, jsou tedy vleklé. Obě formy mají chronický charakter.
  Artritida (lékařské označeni pro zánět kloubů) se může projevit v jednom kloubu, například v koleně, ale také může postihnout několik kloubů současně, což je tzv. polyartritida.
  Revmatická horečka se dostavuje především mezi pátým a patnáctým rokem života. Přitom se jedná o obecné zánětlivé onemocněni, které může postihnout jak klouby, tak také centrální nervový systém, kůži a především srdce.
  Dna patří rovněž do okruhu revmatických onemocnění, protože i zde se projevují bolesti v kloubech. Dna je onemocněním látkové výměny, kdy hodnota kyseliny močové je v krvi zvýšená. Kyselina a krystaly solí kyseliny močové (urátů) se hromadí v dkloubech a vyvolávají prudké bolesti, otoky a zarudnutí. Krystaly se mohou ukládat i v ledvinách a kůži.

  Degenerativní revmatismus
  Degenerace v revmatickém slova smyslu znamená deformaci kloubů, vyvolanou ztrátou nebo opotřebením chrupavky kloubů. Tato forma revmatismu postihuje především kolena, kyčle a klouby obratlů, ale také klouby na prstech. Změny nastávají nejprve na tkáni chrupavky, která je vlastně jakousi ochranou kostí. V dalším průběhu onemocnění je zasažen celý kloub. Nejčastějším typem degenerativního revmatického onemocnění je artróza kolenního kloubu (degenerace kolenního kloubu). Z tohoto druhu artrózy může vzniknout zánět kloubů a následně zánět kloubů vede k deformaci.

  Svalový revmatismus Svalo revmatismus je velmi častým revmatickým onemocněním, které se může například projevit bolestmi v zádech, bolestmi v ramenou, pažích, v šíji. Iniciátorem nemoci nejsou v tomto případě klouby, ale svalstvo, šlachy a vazivo, v určitých případech také sliznice.
  Zvýšený tonus nebo zánětlivé projevy vzniklé v důsledku průvanu, vlhkosti, strnulé pozice například na pracovišti nebo jednostranným tělesným zatížením, se označují jako obvyklý svalový revmatismus. Tonusem svalstva se snižuje prokrveni tkání, což vede k deficitu kyslíku. Při déle trvajících potížích se může objevit degenerace svalstva. A obráceně nedostatečné prokrvení, jehož původcem může být působení chladu nebo zúžení cév, může vyvolat zvýšený tonus svalstva. Kromě toho také šlachy mohou být v důsledku nadměrného napětí, například při psaní na stroji, postiženy bolestí. Kdo citlivě reaguje na vlhké ovzduší a jednostranné zatížení, měl by se ho vyvarovat.
  V některých případech vedou tzv. pravé revmatické faktory, jako například ložisková infekce, ke svalovému revmatismu. V akutní fázi onemocnění se tento stav projeví ve formě zánětu v postižené oblasti.

  Zdroj: Karina a Roland Possin: Základní kniha zdravé výživy, nakladatelství Fontána

  Přírodní přípravky na revmatická onemocnění naleznete zde
 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  Před lety jsem na horách potkala paní, která šlape vysokohorské tůry....
  hvězda  |  22.8.2005 08:35

  není to spam ani reklama, ale pomoc pro tvůj problém...
  emilka  |  5.3.2007 20:03

  Revma je opravdu velký problém, ale někomu mohou pomoci i některé...
  Linda.now  |  10.1.2012 14:57

  Hezký den, Váš člunek mě zaujal, protože sama trpím na revma, které...
  Marie  |  10.12.2012 08:12

  Máte někdo zkušenost s pravidelným ranním pitím želatiny po dobu 14...
  Linda  |  9.11.2015 13:03

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *