Dřina a nadváha mohou podpořit rozvoj rakoviny vaječníků

10.5.2004 00:00
Zdraví

Často se opakující fyzicky velmi namáhavé činnosti mohou být pro ženy po přechodu nebezpečné. Ukázalo se totiž, že u nich mohou vyvolat rakovinu vaječníků. Po patnáctiletém sledování to zjistili američtí odborníci. Podobně negativní účinky může mít také nadváha v ranné dospělosti.

Vliv různých faktorů na vznik rakoviny vaječníků sledoval doktor Jeffrey P. Anderson se svým týmem na Univerzitě v Minnesotě. Všímali si především vlivu výšky, váhy a fyzické aktivity. V roce 1985 věnovali experti pozornost více než čtyřiceti tisícům žen ve věku mezi pětapadesáti a devětašedesáti roky. Prokázali tehdy pozitivní vztah mezi těžkou fyzickou zátěží a vznikem rakoviny vaječníků.

Po patnácti letech se rozhodli své výsledky prověřit znovu. A bohužel museli znovu konstatovat, že ženy věnující často svůj volný čas dřině, jsou až o čtyřicet procent náchylnější ke vzniku rakoviny vaječníků. Vztah mezi výškou a vznikem rakoviny vaječníků nebyl prokázán.

Vědci zároveň zjistili, že velmi nebezpečná může být také obezita u dívek kolem osmnáctého roku života, neboť jsou pak až o třiaosmdesát procent náchylnější ke vzniku rakoviny než jejich štíhlé vrstevnice. A negativní vliv obezity se zesiluje, pokud nadváha trvá nadále více než dva roky.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

je to trapny
maujinka  |  5.5.2006 11:43

V současné době probíhá ve dvanácti centrech v České republice (a v...
abagovomab  |  21.6.2007 12:22

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *