Díky objevu českých vědců se zlepší situace pacientů s AIDS

14.11.2001 00:00
Zdraví

Již podruhé se díky objevu českých vědců zlepší situace pacientů s AIDS. V těchto dnech nejvyšší americký orgán pro schvalování léků přijal nový přípravek s látkou tenofovir.

Je ze skupiny protivirových léčiv,kterou objevili vědci Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR za přispění kolegů z Ústavu lékařského výzkumu Katolické univerzity v belgické Lovani. ČTK to řekla Božena Matoulková z tiskového odboru akademie.

Prvním úspěchem této vědecké spolupráce byl cidofovir, schválený v roce 1996. Léčí se jím závažné oční komplikace pacientů s AIDS. Nový lék snižuje množství viru v krvi až o 90 procent.

Podle zdroje z akademie se může objev českých vědců dostat do praxe jedině proto, že ho rozpracovali a ověřili v zahraničí. Vývoje léku a financování studie se ujala americká firma Gilead Sciences, která k tomu má finanční i organizační možnosti.

Vedoucí AIDS centra v pražské Bulovce Marie Staňková ČTK řekla, že nový lék zde ještě neověřovali. Podle ní se bude v Česku užívat, jakmile bude zařazen do doporučených postupů.

Staňková uvedla, že vítají každý lék, který pacientům prodlouží období bez příznaků a zabere i těm, jimž jiné léky už nepomáhají. Výhodou nového preparátu je, že se užívá po jedné tabletě denně. "Kombinujeme několik přípravků, a tak bude možné omezit celkový počet tablet," uvedla Staňková.

V klinických testech lék užívalo 5000 lidí v USA, Kanadě, Francii, Irsku, Itálii, Německu, Portugalsku, Španělsku a Velké Británii. "Osvědčil se u pacientů, jimž jiná léčba selhala," uvedla Matoulková. Léky selhávají proto, že virus se časem stane odolným. Proto vědci musejí vyvíjet stále nové přípravky.

Podle vedoucí národní referenční laboratoře pro AIDS Marie Brůčkové bylo k 31. říjnu v Česku evidováno 538 HIV pozitivních českých občanů. Nemoc AIDS se rozvinula u 153 z nich, 93 pacientů zemřelo. Dalších 158 HIV pozitivních bylo mezi cizinci.
Naďa Myslivcová - ČTK

Přidat komentář

 
* *