Diagnostika nenádorového zvětšení prostaty

10.10.2002 00:00
Zdraví

Pokud jste muž ve středních letech nebo starší a trpíte příznaky poukazujícími na možnost zvětšení prostaty, odborně nyzývané benigní hyperplazie prostaty, zde je popis, jak bude váš lékař postupovat.

Vyšetří vaši moč na přítomnost infekce.

Provede prstem vyšetření per rectum (přes konečník), aby určil velikost a charakter prostaty. Prostata zvětšená zhoubným nádorem je tvrdá a má nepravidelný povrch, na rozdíl od nezhoubného zvětšení, které má hladký povrch a je mnohem měkčí.

Nechá vám provést laboratorní vyšetření na PSA (prostatický antigen), který také pomáhá vyloučit možnost rakoviny Ale nepanikařte, jestliže jsou vaše výsledky poněkud zvýšené; BHP může také zvýšit hodnoty PSA (ale ne v takové míře jako zhoubný nádor). Většina urologů doporučuje ultrazvukové vyšetření a biopsii prostaty k vyhodnocení zvýšených hodnot PSA.

Dalším krokem je určit, jaký vliv má zvětšení prostaty na odtok moči. Aby to mohlo být zjištěno, provádí se uroflowmetrický test. Je to neinvazivní měření síly a rychlosti proudu, a objemu moči.

Ultrazvukové vyšetření může být také provedeno, aby bylo možno určit, kolik moči zůstává v měchýři, když se domníváte, že jste jej vyprázdnili (tomu se říká vyšetření močového rezidua).

Dále je laboratorně vyšetřena hladina kreatininu. To je jednoduchý krevní test, který ukazuje, jak dobře vylučují ledviny odpadové produkty metabolizmu. Jestliže máte BHP a moč je zadržována v měchýři, toto přeplnění může působit na ledviny, způsobit rozšíření jejich vývodného systému a narušit jejich funkce.

Jsou-li stále ještě nějaké pochybnosti ohledně diagnózy nebo je podezření na nějakou jinou příčinu zabraňující odtoku moči, provede se cystoskopie. To je již invazivní výkon, při kterém se cystoskopem prohlédnou dolní močové cesty k vyloučení kamene, polypu nebo nádoru.

Zdroj: Isadore Rosenfeld, M.D. - Žijte nyní, stárněte později, nakladatelství Pragma

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Před rokem jsem podstoůpil biopsii,prostaty PSA jsem měl 5,3 nyní už to...
Jiří  |  5.3.2006 18:32

Začátkem roku 2007 v rámci 50leté prohlídky jsem měl hodnotu PSA 4,88,...
František  |  26.9.2008 22:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *