Deprese ohrožuje zdraví víc než chronické nemoci

3.10.2007 00:00
Zdraví

Výzkum Světové zdravotnické organizace (WHO) ukázal, že deprese má na zdraví větší dopad než artritida, angina pectoris, astma nebo cukrovka.

Studie, která zkoumala zdraví více než 245 000 lidí, ukázala, že zvláště ohrožení jsou ti, kteří trpí nejen depresí, ale i dalším chronickým onemocněním. Vědci dospěli k jednoznačnému závěru, že kvalitnější léčba deprese by přispěla ke zlepšení celkového zdraví populace. Do budoucna je naprosto nevyhnutelné investovat více finančních prostředků do duševního zdraví.

Doktor Somnath Chatterji a jeho kolegové se pomocí dotazníku zkoumali zdraví lidí z více než šedesáti zemí světa. Ptali se jich na zdraví obecně, na spánek, bolesti, případné problémy se soustředěním a podobně. Také se ptali na to, jak lidé zvládají každodenní fungování. I když vzali v potaz faktory, jako je chudoba či jiné nemoci, zjistili, že na zhoršování zdraví má největší vliv deprese.

Doktor je přesvědčen, že deprese má devastující následky na vztahy, finanční situaci i tělesné zdraví lidí, kteří jí trpí.

"Léčba deprese musí být postavena na stejnou úroveň jako léčba jiných nemocí. Musí být podstatně dostupnější. Mnoho pacientů čeká na první schůzku s terapeutem měsíce nebo dokonce i léta," říká.

Zdroj: Plus

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pokud mohu doporučit tak na vela stres či bolest hlavy , nurozu, či...
HAna .S  |  18.7.2012 14:05

obracim se na vas,uz nevim jak dal,mame v peci s pritelem jeho vnuka,ma...
lidka  |  25.9.2013 07:38

Pre pani Lydku.Chcela by som Vam pomoct.Opisujete spravanie svojho vnucika a...
Zuzana  |  8.3.2014 23:42

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:54

Ahoj prosim ta a u akej psychiatricky si bol? ;)
barbora  |  2.5.2016 10:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *