Denní a sezónní rytmy

2.4.2003 00:00
Zdraví

Klíčem k dobrému fungování lidského organismu je dodržování pravidelného denního režimu, připomíná odbornice na biorytmy Helena Illnerová. Aby lidé co nejsnadněji překonali přechod na letní čas, měli by se podle ní ráno vystavovat intenzivnímu osvětlení, cvičit nebo alespoň jít kus cesty do práce pěšky.

"Nic nenahradí sluneční světlo. Lidé by měli ráno vystrčit hlavu z okna, nejlépe směrem na východ, a jít třeba se psem," radí předsedkyně akademie věd Illnerová. S přechodem na letní čas souhlasí. Změnu by ale posunula až na konec dubna, aby lidé, jejichž pracovní doba začíná časně ráno, nemuseli vstávat do tmy.

Kvůli neschopnosti vnímat světlo mají například nevidomí. problémy s důsledným střídáním nočního spánku a denní aktivity. Novorozeňata, která se ještě nesladila s 24hodinovým rytmem, by měla proto být přes den vystavována světlu co nejvíce. "Rychleji tak začnou chápat rozdíl mezi nocí a dnem," vysvětlila Illnerová při přednášce o denních a sezónních hodinách v živých organismech. V tomto ohledu je zásadní také kojení. V mateřském mléce se totiž hormon melatonin, způsobující ospalost, vyskytuje pouze v noci. Kojené dítě se proto lépe orientuje v čase.

Ti, kdo nemusí do práce, by si podle Illnerové rozhodně neměli "přispávat". K poruchám časového systému patří totiž vedle nespavosti starých lidí či syndromu pozdního spánku například takzvaný syndrom amerických manželek. Vědci před lety zjistili, že Američanky, které nemusely do práce a jejichž děti už odrostly, posunovaly postupně čas vstávání. Nakonec se zcela vzdálily běžnému rytmu života.

Pravidelný spánek je rovněž podstatný pro ty, kteří pracují v noci. "To však při nočních směnách nejde nikdy úplně dodržet," upozorňuje Illnerová. Lidé by proto podle ní měli po třech až pěti letech práce v noci zanechat.

Veronika Jacobsová - ČTK

Související články

Svátky - rytmické milníky na cestě životem

19.7.2001 00:00

Můžeme nahlížet do budoucnosti?

7.1.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Když ráno vystrčím hlavu z okna, byť na východ, je stejne všude...
nesouhlas  |  2.4.2003 11:32

a Ty vocas,co mají dělat asi lidé,kteří celý život pracují na...
novy  |  25.12.2007 18:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *