Delfíni - zázračná terapie nebo podvod?

25.2.2003 00:00
Zdraví

Manželé Chickenovi byli šokováni, když lékaři diagnostikovali u jedné z jejich dcer Rettův syndrom. Emily upadala do epileptických záchvatů, křečovitě svírala ruce a přestala mluvit. Hledali pomoc, kde se dalo. Nakonec se rozhodli obětovat 5000 liber (skoro 250.000 korun) a odjeli s ní na dvoutýdenní léčebnou kůru na Floridu.

Děti jsou tam odměňovány za náročnou fyzioterapii možností zaplavat si s delfíny. Pobyt v teplé vodě a kontakt s laskavými delfíny na děti působí jako zázrak a zrychluje jejich schopnost učit se, uvádí BBC.

Když se Emily vrátila zpět do školy, učitelé užasli nad změnou k lepšímu. Bohužel ale ne moc dlouho. Po třech měsících se její stav začal opět zhoršovat.

David Nathanson, který vede terapeutický program s pomocí delfínů, s tím počítal. Má-li být rehabilitace účinná, musí být opakována, říká.

Pro Saru a Neila Chickenovi to není dobrá zpráva, protože k ceně za čtrnáctidenní pobyt musejí přidat ještě výdaje za cestu a ubytování v USA. Nathanson považuje cenu za přiměřenou, protože terapii provádějí odborníci a provoz bazénů je drahý. Chickenovi neváhali a dali peníze dohromady podruhé, i když věděli, že to pro Emily bude znamenat jen několikaměsíční změnu.

Odborníci na mořské savce jako je Richard O'Barry mají ovšem vůči terapii výhrady. S delfíny v zajetí pracoval 40 let a vycvičil i Flippera, který se proslavil v televizním seriálu. O'Barry si přišel na ohromné peníze, ale dnes patří k nejzavilejším odpůrcům držení delfínů v zajetí.

"Zbavit delfíny svobody kvůli prospěchu lidí je faleš. To, co vám nabízí styk s delfínem, může nahradit kontakt se štěnětem. Delfíni jsou velmi zranitelní a ještě zranitelnější jsou rodiče těch nemocných dětí. Podle mne je terapie s delfíny podvod. Není pro ni žádné vědecké opodstatnění," říká.

Sara i Neil o jeho argumentech dobře vědí. Přesto jsou odhodláni dostat Emily na Floridu potřetí. "Není to zázračná léčba, ale viděli jsme neuvěřitelný pokrok. Emily je tam tak dobře," přiznává Sara.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Moje sestra má také Rettův syndrom. Nevim nic o zkusenostech s delfiny,...
arikarie  |  3.3.2003 14:54

Věznit zvířata v zoo je také faleš a jste zticha
Otakat heřmánek  |  7.2.2010 22:46

Věřím tomu
Anna Koryťáková  |  9.11.2011 11:23

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *