Cystická mastopatie prsu

24.9.2008 00:00
Zdraví

Cystická mastopatie není onemocnění, ale spíše stav, který se objevuje u značného procenta žen, většinou ve věku mezi 25 a 50 lety.

Cystická změny v prsech se většinou projeví jako hrudky či bulky. Pro tyto potíže je charakteristická citlivost prsů, bolestivost, pocit těžkosti a pokleslosti, zduřenía cysty. Příznaky jsou zřejmě hormonálního původu a většinou se vyskytují týden až deset dní před počátkem menstruace. Symptomy se po menstruaci obvykle zlepší, a proto se zdá, že existuje významná spojitost mezi cystickými změnami prsu a premenstruačním syndromem. Cystické změny prsu většinou zmizí po přechodu (pokud však nepodstupujete hormonální substituční terapii), pravděpodobně proto, že v tomto období dochází k hormonálním změnám. Přestože bulky vzniklé v důsledku fibrocystických změn jsou benigní (nezhoubné)] a nezvyšují riziko vzniku rakoviny prsu, mohou často komplikovat její diagnostikování (mammografický obraz fibrocystických změn v prsu může být i pro radiology a odborníky na onemocnění prsů někdy obtížné rozluštit). Na každou bulku v prsy byste měla upozornit svého praktického lékaře.

Příčiny
Příčiny cystické mastopatie nejsou ještě zcela známy, i když cystické změny prsů jsou zřejmě způsobeny zvýšeným poměrem hladiny estrogenu k progesteronu. Některé studie ukazují, že k cystickým změnám jsou náchylnější ženy, které mají před ovulací vyšší hladiny estrogenu a větší úbytek progesteronu po ovulaci. Tyto hormonální výkyvy mohou vést k nadbytku prolaktinu, laktačního hormonu, který způsobuje zvětšení prsů a pocity citlivosti u nekojících žen. Příčinami vzniku cystických změn prsu se zabývají i další výzkumy.

Jak může pomoci strava
Ačkoliv máme dosud jen málo informací o vztahu mezi výživou a cystickými změnami prsu, některé výzkumy naznačují, že potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny by mohly pomáhat snižovat zduření prsů tím, že v těle omezují produkci zánětlivých látek.
Protože je možné, že příčinou cystických změn prsu je zvýšená hladina estrogenu, mohla by pomoci také potrava bohatá na isoflavony a další fytoestrogeny, jako například lignany (ve lněném semínku), které pomáhají snížit hladinu estrogenu.
Předběžné studie naznačují, že průběh menstruačního cyklu by mohl částečně ovlivňovat sójový isoflavon genistein a prodlužovat jeho délku tím, že redukuje vliv estrogenu. To by pak mohlo vést i k zmírnění cystických změn prsu.
Ženám trpícím cystickými změnami prsu by mohla prospívat nízkotučná strava s vysokým obsahem vlákniny. Zvýšení příjmu potravin bohatých na vlákninu a naopak redukce příjmu potravy s množstvím nasycených tuků může snižovat hladinu estrogenu. Je však ještě potřeba více odborných studií, aby se přesněji určilo, jak je hladina estrogenu ovlivňována výživou bohatou na vlákninu.
Cystické změny prsu nezpůsobuje kofein (obsažený v čaji, kávě, v kolových nápojích a v čokoládě), přestože po něm některé ženy pociťují vprsech napětí a mírné bolesti. Jestliže se vaše příznaky zmírňují, když se úplně vyhýbáte potravinám obsahujícím kofein, rozhodně pokračujte v omezování jejich příjmu. (Totéž platí o potravinách s vysokým obsahem soli).

Nejnovější poznatky
Ačkoli jsou vědecké důkazy týkající se vitaminu E v souvislosti s cystickými změnami zatím nedostatečné, mnoho žen potvrzuje jeho pozitivní účinky jako je například snížení bolestivosti, citlivosti prsou a zmenšení cyst.
Naneštěstí velký podíl populace nekonzumuje dostatek potravy bohaté na tento důležitý vitamin. Nedávné výsledky vládního výzkumu, který absolvovalo přibližně 16 300 Američanů, ukázaly, že téměř 30 procent dospělých nepřijímá dostatek vitaminu E.
Dobrými zdroji tohoto antioxidačního vitaminu jsou například klíčky, mandle a další ořechy, rostlinné oleje a zelená listová zelenina. Protože však nejvíce vitaminu E obsahují většinou potraviny, které jsou zároveň velmi tučné, měli byste konzultovat se svým praktickým lékařem, zda by pro vás nebylo vhodnější přijímat vitamin E ve formě tablet jako potravinový doplněk.

Zdroj: Braňte se jídlem, nakladatelství Výběr

Související články

Červené víno zpevňuje ňadra a břicho

27.7.2004 00:00

Jak mít krásná ňadra II. díl

16.7.2003 00:00

Jak mít krásná ňadra I. díl

8.7.2003 00:00

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pěkný den přeji, chtěla jsem se prosím Vás zeptat,Je mi 27 a už...
Josefína Horvátová  |  2.3.2011 19:21

Může to být od zad.Tohle nebude nic vážného.Sono se udělat musí,jinak...
Majka  |  2.3.2011 19:27

Mockrát Vám děkuji, jste hodná, jen mě záda vůbec nebolí :(. Do ruky...
Josefina Horvátová  |  2.3.2011 21:06

Dobry den,prosim vas potrebuji pomoct.Na prsu se mi udelal veliky bolestivy...
DarkAngel  |  4.3.2014 03:15

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *