Čtyřicátníci jsou nejnáchylnější k depresím

15.2.2008 00:00
Zdraví

Ženy i muži po celém světě jsou nejnáchylnější k depresivním poruchám, když dosáhnou věku 44 let. Ukázala to nová studie amerických vědců, kteří porovnávali lékařské údaje zhruba dvou milionů lidí z 80 zemí. Studii expertů z Warwické a Dartmouthské univerzity v příštím čísle zveřejní časopis Social Science & Medicine.

Deprese je v psychiatrii jeden z mála stavů ohrožujících život. Podle čerstvých údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí celosvětově depresívními poruchami asi 120 milionů lidí. V České republice je každoročně nově diagnostikováno kolem pěti tisíc pacientů trpících depresemi, na lůžku jich je léčeno asi tisíc. Odborníci odhadují, že další tisíce se k lékaři vůbec nedostaví.

Nový výzkum amerických vědců ukázal, že poruchy nálad a nenormální úzkosti zasahují s největší silou lidi středního věku - a to bez rozdílu pohlaví, rasy, finanční situace a dalších faktorů. Pouze ve Spojených státech je znatelný jistý rozdíl mezi pohlavími - ženy postihují deprese a špatný psychický stav kolem čtyřicítky, muže o deset let později.

Podle profesora Andrewa Oswalda z Warwické univerzity nelze přesně říct, proč jsou v současnosti lidé středního věku co se týče psychických onemocnění nejzranitelnější. Poslední výzkum se podle něj liší od řady starších studií, podle nichž hrozily deprese lidem různého věku zhruba ve stejné míře.

Podle Oswalda je možným vysvětlením i to, že ve středním věku "začíná fungovat jistý proces srovnávání, kdy lidé už vidí umírat některé své vrstevníky a začínají si víc vážit zbývajících let".

Psychický stav, který je nejhorší po čtyřicítce, se pak podle něj opět lepší u padesátníků. "Důvodem k radosti je i skutečnost, že pokud jste v sedmdesáti letech stále fyzicky fit, v průměru jste na tom psychicky tak dobře a jste stejně šťastní jako ve dvaceti letech," dodává Oswald.

WHO upozorňuje, že v roce 2020 bude deprese druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. Před ní už budou jen nemoci srdce a cév.

Zdroj: ČTK

Související články

Deprese, úzkost, maniodepresivita - SPECIÁL

29.1.2008 00:00

Deprese

18.2.2006 19:52

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Co nevidět toho budu důkazem:-) Je mi 43 roků.Nezdolalo mě co jsem...
Ada  |  18.2.2008 15:12

Myslím si, že když jsi zvládla toto, tak tě nějaká deprese nezlomí....
Karel  |  18.2.2008 16:44

Myslím, že ve čtyřiceti deprese - děti jsou už větší, konečně mám...
Lenka  |  18.2.2008 16:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *