Čtyři muži a tři ženy z deseti chrápou - co s tím?

7.8.2007 00:00
Zdraví

Čtyři muži a až tři ženy z deseti ve spánku chrápou. A tak miliony partnerů ale často i sousedů prožívají noci s přerušovaným spánkem. Krajně nepříjemný zvuk je způsoben partiemi v nose a v krku, zejména prodlouženým měkkým patrem, které se při nádechu a výdechu chvěje. Svaly, které přes den udržují průchody vzduchu otevřené, v noci povolí. To způsobuje, že se cesty zúží, více vibrují - a člověk chrápe.

Existuje mnoho faktorů, které mohou chrápání zhoršovat. Například alkohol nebo prášky na spaní ještě více uvolňují svaly. Nadváha způsobuje tlak na dýchací cesty. Nachlazení, alergie, polypy v nose, poškozený nebo zlomený nos ? to vše může nos blokovat a nutit člověka dýchat ústy. Kuřáci jsou oproti nekuřákům dvakrát více náchylní k chrápání, protože jejich dýchací cesty jsou zanícené a zablokované. Banální, leč častou příčinou je také spaní na zádech.

Chrápání může způsobovat potíže v osobním, rodinném i sousedském životě. Žádnou výjimkou nejsou nářky ráno unaveného a nevyspalého partnera či partnerky, hrozby rozvodem i stížnosti sousedů.

Chrápající jedinec může trpět syndromem obstrukční spánkové apnoe (OSA), čili krátkodobou zástavou dýchání během spánku. V tomto stavu, kdy uvolněné svaly v krku blokují dýchací cesty, může docházet k zástavě dechu - až stokrát za noc. Tak jej snížen přívod kyslíku. To může z krátkodobého hlediska způsobovat únavu během dne, podrážděnost a neklid. Člověk je také náchylnější k nehodám, například během řízení motorového vozidla. Z dlouhodobého hlediska to může způsobovat vysoký krevní tlak, srdeční záchvaty a mrtvici. Léčba zahrnuje používání ortodontického tělíska, které se vkládá mezi zuby, nebo také CPAP, čili léčbu pozitivním přetlakem. Jedná se o přístroj, který během spánku vytváří nepřetržitý tlak na dýchací cesty, a tak je udržuje dostatečně průchodné.

Další ?léčebnou kůrou? mohou být nosní proužky, které pevně drží na kůži a rozšiřují nosní dírky tak, aby se postiženému lépe dýchalo. Jsou obzvlášť oblíbené u některých sportovců. Dále může pomoci zařízení, které vrací sanici do správné polohy, nebo homeopatika v podobě nosních kapek a sprejů.

Jako jedna z možností k nápravě může posloužit také operační zákrok, kterým lékař odstraní nosní polypy, narovná zlomený nos nebo odstraní část prodlouženého měkkého patra. To zabrání povolení patra a jeho následným vibracím. Laserový zákrok může měkkou tkáň patra zpevnit a vibrace omezit. Somnoplastika používá radiofrekvenční technologii, která způsobí, že se prodloužená měkká tkáň patra ?smrskne?. Jde o přijatelnější zákrok než je velmi nepříjemné odstranění tkáně.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Operace opravdu ne vždy pomůže. Já jsem na ní byla a nepomohla. Byla...
Olča  |  3.7.2012 10:08

Ja taky chrapu jak mroz.
R.P.  |  6.2.2014 21:01

Tak to napiš domů!
!  |  6.2.2014 23:22

mnou nemluvi, ani pes.
Tam se  |  6.2.2014 23:51

To taky není samospasitelný lék...
Dell  |  20.12.2014 18:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *