Co to jsou hemoroidy a jak vznikají?

4.5.2011 00:00
Zdraví

Hemoroidy jsou křečové žíly, které se vytváří v oblasti konečníku. Projevují se nepříjemným svěděním, pálením nebo bolestí. Obtíže s hemoroidy mohou postihnout lidi již po 30. roku života, a to bez rozdílu, zda se jedná o muže nebo ženy.

Částečně je jejich vznik podmíněn dědičnými sklony ke vzniku křečových žil. Významný vliv pro vznik onemocnění však mají další, vnější faktory.

Důležitou příčinou vzniku hemoroidů je složení naší stravy. Jídelníček současného člověka je převážně založen na bílém pečivu a smažených masných produktech. V nápojích zase převažují slazené a sycené limonády. Naopak celkový příjem tekutin klesá. K tomu se připojuje nadměrná konzumace alkoholu, cigaret, či kořeněných jídel. Takové složení stravy negativně ovlivňuje trávicí ústrojí - následkem je nepravidelná stolice a zácpa. Během ztíženého vyprazdňování je na žíly okolo análního otvoru vyvíjen nepřiměřený tlak. Jindy může být na vině naopak průjem, který dráždí citlivou sliznici konečníku.

Dalším faktorem, který má vliv na vznik hemoroidů jsou nadváha a obezita. Svou roli hraje i nízká fyzická aktivita a sedavé zaměstnání typické pro práci u počítače nebo za volantem (např. řidiči kamionů a taxislužby).

U žen mohou hemoroidy vzniknout také jako důsledek těhotenství. Do krevního řečiště budoucí matky se totiž ve větším množství vyplavuje hormon progesteron, který zpomaluje pohyb tlustého střeva. Častěji tak vznikají zácpy. Současně trpí žíly budoucí maminky zvýšeným tlakem, který je dán větším množstvím krve v těle. Žíly v pánevní oblasti navíc zatěžuje tlak rostoucí dělohy. Těhotenské hemoroidy naštěstí většinou po porodu mizí. Jen výjimečně se musí odstraňovat operativně.

Hemoroidy se v počátku projevují pálením, popř. svěděním, v pokročilejší fázi přichází bolest, může dojít i ke krvácení a výtoku z análního otvoru. Hemoroidy se liší také vzhledově a dělí se na vnější a na vnitřní:

?   Vnitřní hemoroidy se vyskytují uvnitř konečníku, asi 3 cm od řitního otvoru. V této oblasti nejsou žádná nervová zakončení, proto příliš nebolí. Projevují se však krvácením při vyprazdňování. Vnitřní hemoroidy mohou mít formu nateklých žil bez komplikací, které občas svědí, popřípadě soustavně vyhřezlých útvarů, které občas krvácejí, jsou bolestivé a vyvolávají pocit nedokonalého vyprázdnění.

?   Vnější hemoroidy nekrvácí a vyskytují se v okolí vchodu do konečníku jako množství výrůstků, které lze snadno nahmatat. Bolestivé jsou pouze v případě trombózy (ucpání sraženou krví).

Je možné problémům předcházet?

Chceme-li předejít hemoroidům, musíme hlavně přihlédnout k příčinám jejich vzniku. Ve stravě je třeba zvýšit podíl přijímané tzv. prebiotické vlákniny. Prebiotickou vlákninu je možné doplňovat buď výrazně zvýšenou spotřebou zeleniny (převážně luštěnin) a ovoce nebo pomocí konkrétního doplňku stravy. Je vhodné omezit kořeněná jídla a bílé pečivo, které můžeme nahradit pečivem celozrnným. V rámci  pitného režimu musí dojít k omezení podílu alkoholických a slazených nápojů. Současně je třeba upravit celkový objem přijatých tekutin na minimálně 2,5 litrů denně. Významným preventivním faktorem je dostatečná a pravidelná míra pohybu (chůze, plavání, cvičení, při nebezpečí tvorby výrůstků však vyloučíme cyklistiku). Dostatek tekutin a vlákniny stolici změkčuje, i mírné sportování podporuje peristaltiku střev a tím pohyb stolice ve střevech. Při zvedání těžkých předmětů a při vyprazdňování musíme dbát na správné dýchání, neboť se zadrženým dechem se zvyšuje břišní tlak a to může mít za následek poškození žil.

Jak si pomoci, když už hemoroidy nastaly? 

Pokud již příznaky hemoroidů trpíme, je rozhodně vhodné upravit životosprávu podle výše uvedených pravidel. Taková změna však pomůže pouze omezeně a navíc v dlouhodobém horizontu. Okamžitou pomoc nepřinese. Pro potlačení akutních projevů hemoroidů je proto vhodné použít přípravky, které od obtíží pomohou rychleji. Běžně se používají nejrůznější tablety nebo čípky či masti, které obsahují hojivé a zklidňující látky. Podle odborníků je pro rychlé a účinné ošetření hemoroidů nejvhodnější spojit rychlé lokální ošetření postiženého místa mastí s dlouhodobější a důkladnější léčbou pomocí tablet. Pokud se potíže nezmírní po použití některého z doplňků stravy, neměli bychom příliš odkládat návštěvu lékaře. Především krvácení a krev ve stolici by totiž mohly být známkou mnohem závažnějšího onemocnění.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Však vy se přestanete smát, až zjistíte, o co jde...
loius  |  13.3.2012 20:49

Myslím si, že smát by se přestal každý, kdyby to taky měl a tu bolest...
Martina  |  19.4.2013 09:08

Přesně tak, souhlasím s Martinou. Hemeroidy patří mezi jedny z...
Táňa  |  18.10.2013 16:23

Mívala jsem hemeroidy a musím uznat, že to bylo vážně něco hodně...
Kristýna  |  26.3.2014 19:55

Furt chci dát jední holce pusu
Jara.suchan  |  18.7.2017 12:34

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *