Člověk nakažen AIDS už před 80 lety

1.6.2001 00:00
Zdraví

Virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS, byl zřejmě přenesen z opic na člověka už ve 30. letech 20. století. Na základě genetického výzkumu viru HIV v Africe a v západní civilizaci k tomuto datu dospěl tým retrovirologické laboratoře ve francouzském Montpellier pod vedením profesora Erica Belaporteho.

Podle něj výsledky výzkumu především zcela popírají teorii, podle které se vir způsobující AIDS přenesl na člověka ze šimpanze prostřednictvím vakcíny proti dětské obrně poté, co tato vakcína byla v 50. letech rozdávána v Africe. Britský novinář a autor teorie Edward Hooper tvrdí, že první vakcíny proti dětské obrně se vyráběly z šimpanzích tkání nakažených opičí variantou AIDS.

Laboratoř montpellierského Institutu pro výzkum vývoje, která byla zřízena v roce 1996, se zabývá genetickou rozmanitostí viru způsobujícího AIDS. Epidemii, která zasáhla západní svět, způsobuje jediný zdroj nákazy, a tím je virus HIV skupiny M. Oproti tomu za africkou variantou onemocnění AIDS je více kmenů virů, tvrdí francouzští vědci.

"Zaměřili jsme se na to, zda tato rozmanitost má dopad na diagnózu a léčení," vysvětlil Eric Delaporte. Laboratoř má pobočky v Kamerunu a Senegalu, kde mohou její pracovníci sledovat léčbu nemocných. Data pro výzkum ale získávali v deseti frankofonních afrických zemích.

"Vzorky, které jsme odebrali v každé z těchto oblastí, nám dokázali výjimečnou různorodost virů, které se v současnosti vyskytují. Mohli jsme tak vypracovat strom vývoje všech těchto prvků a poté spočítat, ve kterém momentě se přenesl z opic na člověka," shrnul Delaporte.

Podobně jako on datují přenos viru HIV z opice na člověka také američtí vědci z Los Alamos National Laboratory v Novém Mexiku. Podle jejich výzkumů, které byly zveřejněny na počátku loňského roku, vznikla skupina virů HIV-1, která napadá člověka, přibližně v roce 1930. Rozhodující přitom byl přenos příbuzného viru SI (Simian Immunodeficiency Virus) z šimpanzů na člověka, který prý proběhl kdesi v západní Africe, tvrdí američtí vědci, jejichž závěry jsou založeny na matematicko-statistických modelech týkajících se rychlosti mutace viru HIV-1.

zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dneškem zakládám nové téma "Virus HIV? Lež které uvěřil celý...
anonymous  |  27.12.2006 14:22

meleš hadry ty moudrá kniho...
katka  |  18.4.2008 10:08

Nenapadlo vás někdy,proč opice nevymřely,nebo proč nebyly sníženy...
ů  |  19.4.2008 01:38

Myslíte,že Fidel taky?Já myslím,že Fidel taky.. Lidi,dejte pozor,až...
Byla  |  19.4.2008 01:59

Myslim si take že virus hiv existuje ale telo dokaže s nim bojovat samo,a...
Lucie  |  21.1.2012 20:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *