Cítíte se staří a unavení? Mohou za to vaše střeva

8.8.2007 00:00
Zdraví

Pocit únavy zná skoro každý a většinou ho dáváme za vinu vnějším vlivům jako je stres. Nová studie ukazuje, že důvod se ve skutečnosti skrývá uvnitř nás samých

Výzkum probíhal na 1000 respondentech a zjistil, že v posledním půlroce třetina z nich trpěla střevními potížemi, například nadýmáním, bolestmi břicha a průjmy. Ukázalo se, že tyto potíže mají přímou souvislost s tím, že se cítili stresovaní, starší a celkově se snížila kvalita jejich života.

Ti, kteří měli žaludeční potíže, se ve 40% cítili starší než byl jejich věk a 56% z nich trpělo pocitem únavy. Únava a vyčerpanost byly společným problémem všech, kdo měli trávicí potíže. 69% pacientů hlásilo malátnost po probuzení ze špatného spánku a 52% připouštělo, že druh jídla přímo ovlivňuje jejich energii.

Pocit stáří a zemdlenosti jsou jen špičkou ledovce u jedinců trpících potížemi s trávicím traktem. 56% postižených tvrdí, že nezvládají běžné životní problémy a 53% trpí úzkostí a nervozitou.

Vedoucí studie profesor Alex Gardner vysvětluje: ?Mnoho lidí má pocit, že své symptomy nemohou ovlivnit. Psychologové to nazývají ?naučenou bezmocností?. Takový stav mysli je pochopitelný, když vezmeme v úvahu omezení, jaká člověku střevní potíže způsobují. Spokojenost je hlavním faktorem, který ovlivňuje to, jak se cítíme. Kvalita života je pro nás velmi důležitá a pokud naše vnitřnosti fungují správně, cítíme se lépe. Proto bychom měli dodržovat správnou životosprávu a jíst potraviny bohaté na vlákninu a probiotickou kulturu:?

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To znamená, že např. po klystýru,nebo hydrocolonterapii se budeme cítit...
Percy  |  27.3.2010 21:16

No, občas to tak je.
Zdraví for You  |  31.3.2010 21:32

Může to tak být, nemusí. Irituje mě titulek "mohou za to...
Bára  |  1.4.2010 11:47

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *