Citlivost na počasí

11.12.2006 00:00
Zdraví

Příznaky jsou u jednotlivých lidí různé. Může to být odmítavost, podrážděnost, bolesti hlavy, bolest jizev i poruchy spánku nebo nevolnost.

Není ještě vědecky s plnou platností vysvětleno, jak počasí biologicky ovlivňuje naše zdraví. Zcela jistě však platí, že lidé, kteří mají vysoký nebo nízký tlak, ale také pacienti se srdečním infarktem nebo mozkovou příhodou, trpí za bouřek a deště.

Kdo špatně spí nebo má problémy s koncentrací, reaguje citlivě na teplé fronty.

Lidé, kteří mají zhojená zranění, nebo jsou po amputaci končetin, reagují citlivě na chlad a vlhko. To poslední se dá možná vysvětlit tím, že elektromagnetické bouřkové vlny a blížící se tlakové níže ovlivňují naši mozkovou aktivitu a zánětlivé procesy v našem těle mohou zesílit.

Vitamin C
Vitamin C zlepšuje přizpůsobivost na prudké změny počasí. Příslušné preparáty jsou většinou zbytečné, dbejte hlavně na to, abyste jedli denně kousek syrové zeleniny a ovoce ve slupce (slupka chrání vitamin C před zničením). Dávejte tedy přednost jablkům, kiwi, banánům, citronům, pomerančům a grapefruitům.

Magnézium (hořčík)
Tento prvek pomáhá při bolestech hlavy, které zavinil fén. Jedná se o teplý jižní vítr vanoucí přes hřebeny pohoří, ve střední a západní Evropě je nejznámější fén vanoucí přes Alpy do Tyrolska a Bavorska v Německu. Pokud jste např. na dovolené v této oblasti, a jste na změny počasí citliví, sledujte předpovědi počasí a pár dní před očekávanou změnou počasí si dejte přírodní magnézium.

Zázvorem proti potížím s fénem
Hlavní účinná látka kořene zázvoru je gingerol; tato látka funguje jako protihráč lidské transportní látky serotoninu. Vykolejení v hospodaření tohoto hormonu může způsobit trávící potíže, kolísání nálady, bolesti hlavy a skleslost. Metabolismus serotoninu reaguje citlivě na prudké změny počasí a na fén.

Můžeme si udělat čaj z pomletého zázvoru, ale není to žádná lahůdka... Lžičku pomletého zázvoru přelijeme šálkem vařící vody, necháme 10 minut přikryté stát, pak přecedíme a můžeme pít. Zázvorové preparáty jsou také vhodné. Může pomoci také chroupání zázvorových keksů.

Asi 20 % lidí trpí přecitlivělostí na počasí. Abyste se mohli na změny počasí lépe připravit, najděte si na internetu stránky, které se zabývají dlouhodobými předpověďmi počasí.

Zdroj: Jorg Zittlau - Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computer press

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A kde jste byl operován??Opravdu to muže být počasím.A nemáte nahodou...
Radka  |  3.8.2008 09:20

Tak se to zase potvrdilo! V Japonsku je zemětřesení a mě bolí hlava....
Erbis  |  9.8.2009 17:00

Tak se to zase potvrdilo! V Japonsku je zemětřesení a mě bolí hlava....
Erbis  |  9.8.2009 17:00

Tyhle teplotní skoky, co nám počasí zrovna předvádí, to je humus. A k...
Trosca  |  27.3.2010 21:18

To tak ráda čtu!!! Než jsem si to vysledovala běhala jsem tlouct...
daien  |  24.9.2015 22:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *