Chytré pánské spodky prý mohou ochránit muže před infarktem

5.8.2008 00:00
Zdraví

"Chytré" pánské spodky prý mohou ochránit muže před srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí. Jsou totiž s to prostřednictvím senzorů v pásku monitorovat krevní tlak. S převratným spodním prádlem pro příslušníky silného pohlaví přišli australští vědci. Slipy jsou součástí čtyřletého projektu, jehož cílem je začlenit systém monitorování zdravotního stavu do oděvů, lůžkovin a domácích spotřebičů, píše australský server news.com.au.

Vysoký krevní tlak je významným rizikovým faktorem kardiovaskulárních chorob, které jsou největším zabijákem - v Austrálii každoročně připraví o život téměř 50.000 lidí. Vzdor tomu si mnozí Australané nejsou vědomi toho, že žijí s časovanou bombou, jíž vysoký krevní tlak bezesporu je. Podle nedávné studie australské nadace National Stroke Foundation má 46 procent ze 4000 testovaných lidí nebezpečně vysoký krevní tlak. Polovina z nich si vůbec nebyla vědoma svého nebezpečně vysokého tlaku.

"Často jej označujeme za tichého zabijáka, protože vysoký krevní tlak nemá žádné zjevné příznaky, a jediný způsob, jak ho zjistit, je nějakým způsobem jej kontrolovat," vysvětlila šéfka vědeckého výzkumného týmu Erin Lalorová.

"Spoďáry", které vyvinul v Evropě technologický gigant Philips, využívají elektrod zhotovených z vodivého kaučuku, které jsou umístěny v pásku slipů a registrují elektrické signály z hlavní aorty. Získané údaje, které zaznamenává monitor ve sponě spodního prádla, později analyzuje počítač.

Pro dámské prádlo se prý tato technologie nehodí, protože ji nelze "zabudovat" do tenčího opasku spodních kalhotek.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

to je goool!
bukvatyr  |  17.7.2009 02:47

Je neuvěřitelné, jakými kravinami se někdo dokáže zabývat a ještě...
 |  17.7.2009 07:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *