Chmury a černé myšlenky mohou způsobit nemoc

24.9.2003 00:00
Zdraví

Negativní myšlení je opravdu nebezpečné, protože může u člověka způsobit i vážnou fyzickou chorobu. Vše spočívá v oslabeném imunitním systému, který začne selhávat právě v důsledku černých myšlenek a zbytečného babrání se v nepříliš šťastných fázích našeho života. V oblasti mozku a vyšší nervové soustavy je totiž během depresí a negativního myšlení vyšší aktivita.

"Emoce hrají velmi důležitou roli ve změnách jednotlivých tělesných soustav, které ovlivňují naše zdraví. My jsme se zaměřili na mozek, abychom pochopili mechanismus, na jehož základě je tělo ovlivňováno stavem mysli," uvedl doktor Richard Davidson z Univerzity ve Wisconsinu.

Jeho tým vyšetřoval padesát dva pacienty ve věku mezi padesáti sedmi a šedesáti roky. Každý dobrovolník byl vyzván, aby si vzpomněl na dvě události svého života, které ho učinily nejšťastnějším a naopak nejsmutnějším.

Během jedné minuty zkoumané osoby intenzivně myslely buď na smutné nebo veselé události a odborníci měřili aktivitu mozkových částí, zodpovědných za vyhodnocování citově zabarvených vzpomínek. Posléze museli dobrovolníci pět minut psát na papír o svých šťastných nebo nešťastných zážitcích. Potom jim byla injekcí podána vakcína chřipky. Odborníci následně během šesti měsíců odebrali tři vzorky krve a měřili v nich množství protilátek.

"Studie, která jako první svého druhu poukazuje na propojení mezi mozkem a imunitním systémem, prokázala, že negativně smýšlející dobrovolníci vykazovali vyšší aktivitu v čelní části pravé hemisféry oproti druhé skupině myslící pozitivně. Také imunitní reakce byla u první negativně smýšlející skupiny mnohem slabší," konstatoval doktor Davidson.

Zdroj: PLUS

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Musím sa pousmiať nad týmto článkom, sčasti preto že som rada že sa...
Veronika  |  26.9.2003 07:39

Trpým představou že někoho musím zabít.prosím jak se toho zbavit??mám...
Já  |  25.12.2006 18:19

odpověď máš ve vlastní otázce. n a p a d n e - napadnout, napadení,...
ty  |  25.12.2006 19:04

Na tyto stránky jsem zavítala z důvodu,že mne lékařka odesílá na...
Kotlánová Milena  |  15.5.2008 15:50

Uvedomujem si, ze za to, ze moj imunitny system je slabsi, mozem ja sama (kto...
harmadixem  |  25.11.2011 18:47

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *