Chlapci a mladí muži pozor na nádory varlat!

29.11.2010 00:00
Zdraví

Nádory varlat patří mezi nejlépe léčitelné typy nádorových onemocnění při včasné diagnostice. Problémem ale, že dospívající většinou přijdou k lékaři pozdě, často až s pokročilým onemocněním. Vzhledem k uložení varlat v šourku jsou varlata snadno přístupná zraku a pohmatu. Je proto velmi důležité, aby všichni mladí muži znali příznaky, které by mohly znamenat nádor varlete:

1.    jakákoliv změna velikosti  a objemu varlete, většinou zvětšení  varlete (někdy se může varle i zmenšit!)

2.    hmatná bulka, hrbolek či nepravidelnosti povrchu varlete nebo ztvrdnutí varlete

3.    ze začátku je nádor varlete nebolestivý, postupně se může přidat tupá bolest, pocit tíhy v šourku. Náhlá prudká bolest většinou znamená jinou příčinu obtíží (zánět, infarkt varlete, torzi = náhlé otočení varlete kolem své osy, „zaškrcení“ cév a nedokrvení varlete)

Pokud tyto příznaky nevymizí v průběhu 2 týdnů, je nutno vyhledat lékaře. Kromě těchto příznaků se někdy může objevit zduření prsních žláz (gynekomastie) s pocitem napětí či zvýšené citlivosti bradavek. Někdy patří mezi první klinické příznaky bolesti břicha či bolesti zad, převážně v bederní oblasti. Většinou jsou již příznakem postižení lymfatických uzlin v břichu metastázami.

Samovyšetřování varlat je jednoduchá metoda, která by měla být součástí každodenní hygieny mladého muže.

Samovyšetření je ideální provázet po teplé koupeli nebo sprše, kdy je šourek vláčný, uvolněný. Nejdříve si šourek dobře prohlídněte, jestli jsou na něm nějaké změny kůže (např.začervenání, ztmavění, napjatá kůže atd), jestli je jeho velikost a objem beze změny oproti předešlému stavu.

Následně si vyšetřete pohmatem každé varle zvlášť oběma rukama. Ukazováky a prostředníky obou rukou podsuňte pod varle, palce mějte na přední straně. Velmi jemně rolovacím pohybem vyšetřujte mezi palci a ostatními prsty tkáň varlete, jeho povrch, hledejte jakékoliv hrbolky, nepravidelnosti povrchu, zatuhnutí varlete.

Často je mylně za nádor považováno nadvarle. Nadvarle je umístěno v šourku nad varletem a mírně vzadu. Varle je tedy uloženo dole a v přední části šourku. I za normálních okolností je u zdravého muže jedno varle větší než druhé. Pokud jsou tyto rozdíly ve velikosti stálé a nedochází k postupnému zvětšování rozdílu velikosti varlat, není nutno se obávat nádoru.

Jak často dělat samovyšetření? Všeobecně platná doporučení považují za dostatečný interval samovyšetření varlat 1krát měsíčně. Celková doba samovyšetření by neměla přesáhnout 5 minut. Pokud Vám to trvá déle - pozor! Užíváte si to až příliš a nelze již mluvit pouze o samovyšetření!

Zdroj: maskoule.cz

Související články

Andrologie: pomoc pro muže

21.10.2010 00:00

Samovyšetřování prostaty

20.3.2006 00:00

Samovyšetřování varlat

15.10.2002 00:00

Pánové pozor na prostatu

19.4.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zdravim chtel bych se na enco zeptat zda je to možne.je mi 34 a uz 2krat...
Zdeněk  |  1.3.2011 14:01

U mladych jsou nadory pouze ojedinele a rakovina postihuje malo mladych,...
Adam  |  7.2.2018 10:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *