Čeští lékaři poprvé léčili pomocí červů

27.5.2003 00:00
Zdraví

Lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze použili jako první v České republice při léčení larvy. Tímto neobvyklým způsobem zachránili nohu jedenačtyřicetiletému diabetikovi. Nasadili mu do ní červy, kteří natrávili odumírající tkáň a ránu dokonale vyčistili, informuje Mladá fronta Dnes.

Pacientovi po ucpání cévy navzdory rychlému lékařskému zákroku odumírala tkáň v noze. Všechny klasické postupy selhávaly a nebylo vyloučeno, že o nohu přijde.

"Larvy za nás udělaly práci, kterou my bychom dělali týdny - a kdoví jestli by se to vůbec podařilo," řekl listu pacientův ošetřující lékař Karel Novotný, který o metodě shromáždil desítky zahraničních článků a nechal larvy dovézt z Velké Británie. Pacient Jaroslav Lundák z Vodsliv u Vlašimi podle MfD vylíčil, že nejhorší bylo vyrovnat se s pocitem, že "vás zaživa žerou červi".

Larvy se k čištění ran používaly už v dávných dobách. Výhodou laboratorně pěstovaných larev je nyní jejich sterilita. Larví léčba, takzvaná maggot therapy, se používá například také ve Skandinávii či v USA. V Česku však nebyla metoda dosud schválena. Proto také zdravotní pojišťovna odmítla léčbu proplatit, dodává list.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A jak se potom ti cervi odstrani? A kdo to tedy platil? Pacient? Ze sbirky? V...
Lucie  |  27.5.2003 20:48

Cena jedné dávky je 8000 kč. Zaplatit to musí pacient, leda že by...
Tomáš  |  27.5.2003 23:43

Přínosnějším by ovšem bylo, kdyby všichni diabetici byli informováni,...
coroner  |  28.5.2003 17:48

určitě lepší nechat si dát červi než být bez nohy, že ano... :)
jana  |  1.9.2006 09:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *