Cesta z labyrintu zapomnění

1.10.2002 00:00
Zdraví

Toto je název osvětové kampaně, v níž se veřejnost dozví více o Alzheimerově nemoci, jejích příznacích a možnostech léčby. Nemoc je způsobena úbytkem mozkových buněk a projevuje se výpadky paměti, blouděním v čase i prostoru a poruchami řeči a hybnosti. Postupně duševní schopnosti klesnou natolik, že pacient je odkázán na pomoc okolí.

"Pacienti a jejich rodiny dlouho nic netuší. Nemoc začíná plíživě a řada lidí vyhledá lékaře až v pokročilejších stádiích, kdy jsou léčebné možnosti omezené," řekla dnes novinářům primářka Psychiatrické léčebny Dobřany Vanda Benešová a zdůraznila, že pouze včasné rozpoznání choroby dává naději na úspěšnou léčbu.

Nemoc však vyléčit nelze. Jak ji zvládat, se lidé od 1. října mohou dozvědět na telefonické informační lince 844111138 a webových stránkách www.stari.cz. Linka bude v provozu od pondělí do pátku mezi 11:00 až 18:00. Na webu najdou lidé vše o nemoci; na lince získají kontakt na odborníky, kteří jim v problémech pomohou.

V čekárnách lékařů budou od téhož data informační plakáty s názvem kampaně a odkazy na linku a webové stránky. Na těchto adresách si lidé rovněž mohou objednat informační brožuru, v níž najdou vše o nemoci, například i test, jímž lze nemoc rozpoznat.

Alzheimerova nemoc je nejčastější demencí, postihuje především seniory, na celém světě je trpí 25 miliónů lidí, v Česku 70.000, častěji ženy. V 65 letech věku jí trpí tři procenta populace, každých dalších pět let se procento zdvojnásobuje.

Nemoc nelze vyléčit, určitou ochranu skýtá aktivní způsob života a trénovaný mozek. Lidé s aktivním životním stylem, čilým duševním životem a trénovaným intelektem mají větší šanci, že je nemoc nepostihne, nebo průběh bude pomalejší. Od loňska hradí zdravotní pojišťovny pacientům v raných stádiích vhodný lék.

Autor: Naďa Myslivcová - ČTK

Přidat komentář

 
* *