Česnekem proti nádorům

29.4.2004 00:00
Zdraví

S pomocí vysoce přesných zásahů "česnekovými bombami" se izraelským vědcům podařilo zničit rakovinné nádory u myší. Vědecký tým z Weizmannova institutu v Rehovotu dopravil účinnou látku alicin dvoufázovým systémem přímo do nádorových buněk, informují izraelští badatelé v nejnovějším vydání svého odborného magazínu, z něhož citovala agentura DPA.

V cibulkách obyčejného česneku se normálně vyskytují odděleně organická sloučenina aliin a enzym alináza. Když se obě substance dostanou do kontaktu, například při rozdrcení česneku během kuchyňské úpravy, vznikne z aliinu alicin, který je sice toxický, má však zároveň řadu pozitivních účinků na lidských organismus. Ničí mimo jiné téměř všechny mikroorganismy, snižuje cholesterol a krevní tlak a působí preventivně proti arterioskleróze.

Izraelští vědci v podstatě napodobili přirozený proces při drcení stroužků česneku. Myším zasaženým zhoubným bujením přitom podávali nejprve alinázu navázanou na tělíska, která rozpoznají specifické receptory na rakovinných buňkách. Ty se totiž liší od receptorů na povrchu běžných tělních buněk, takže alináza pronikla jen do nádorových buněk. Pak badatelé podali myším intravenózně aliin, který se uvnitř nádorových buněk přeměnil na destruktivní alicin.

Alicin má na svědomí typický intenzivní zápach a chuť česneku. Tato látka je toxická nejen pro rakovinné buňky, nýbrž i pro mikroorganismy a zdravé buňky. Lidský organismus neohrozí alicin obsažený ve třech stroužcích česneku, při konzumaci většího množství už záleží na jeho konkrétní koncentraci, řekl ČTK vedoucí Národního referenčního centra pro zátěž populace toxickými látkami z potravy Bohumil Turek.

Cíleným zaměřením "česnekové bomby" se ovšem izraelským vědcům podařilo uchránit před toxicitou alicinu sousední zdravé buňky.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Vyjádřím se jenom k tomu co si mohu sám ověřit,to je tlak.Mám...
Jaroslav  |  29.12.2007 10:57

aaahoj
 |  29.12.2007 23:23

TO JE VŮŮŮŮŮL HAHA
martin  |  1.11.2008 22:47

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *