Česnek je dobrý nejen na upíry, ale i na vši

12.11.2002 00:00
Zdraví

Argentinští vědci dokázali, že česnek má vlastnosti účinkující proti vším a na základě tohoto zjištění vyvinuli krém, jenž se na trzích objeví v prosinci. Jeho velkou výhodou proti jiným přípravkům pro léčbu pedikulózy je, že není toxický. Deník Clarín napsal, že objev vědců z university Cuyo, jež sídlí v západoargentinském městě Mendoza, je třeba připočíst "kombinaci náhody, intuice a bádání".

Při laboratorním i jiném výzkumu u dětí trpících pedikulózou vědci zjistili, že látka allicin, která se vytváří, když se aktivní základ česneku alliin uvolňuje a spolupůsobí s jistým enzymem, zabíjí vši už za 15 minut.

První krok k tomuto objevu učinil mendozský podnikatel, 52letý Vicente Teófilo Roldán, svými pokusy s aktivní složkou česneku na hmyzu a při kultivaci organických potravin, které nejsou ošetřovány pesticidy ani chemickými hnojivy. Roldán následně kontaktoval badatele z fakult zemědělských a lékařských věd na universitě Cuyo, a ti se pustili do vlastního výzkumu. Ve světové lékařské literatuře nenašli o použití česneku proti vším žádnou zmínku.

"Protivší" krém už byl patentován a schválila ho argentinská státní agentura pro léky, potraviny a lékařskou technologii (ANMAT). Je to bílý krém, který po česneku voní jen slabě, jelikož je tento charakteristický pach překryt vůní z extraktů máty.

Hubič vší bude vyrábět zdejší laboratoř a v první fázi se představí jako kondicionér na vlasy. Předpokládá se nicméně, že se rozšíří také o šampón a vodu na vlasy.

Podle vědců je přípravek účinnou alternativou jiných substancí, které vyvolávají mutace a rezistenci tohoto malého hmyzu, jenž trápí na světě milióny lidí. A to už od dávných dob.

Výzkumníci nenašli žádné vedlejší účinky, ovšem upozornili, že nepříjemnou reakcí by mohly být postiženy osoby alergické na samotný česnek.

"Doufáme, že pro příští rok získáme rozpočet na pokračování molekulárního výzkumu vší. Chceme totiž přesně vědět, co se děje v jejich nervovém systému," poznamenal vedoucí výzkumného týmu Juan José Barboza (61), jenž se specializuje na zdraví veřejnosti.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Málo se u nás ví, že česnek -vzhledem k extrémní expanzivní energii-...
jipe  |  23.11.2002 16:53

No, popravdě si neumím představit něco takového patlat malé na hlavu.....
Hanka  |  11.4.2013 10:37

Kdo jí cibuli, k tomu nechodí lékař. Kdo jí česnek, k tomu nechodí nikdo.
!  |  22.5.2013 19:56

Psy nebo psi?
?  |  22.5.2013 20:09

ze zcela jiných příčin. Češi nepatří rozhodně mezi milovníky...
Lidem rupe v kouli  |  22.5.2013 22:43

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *