Český chirurg Pomahač chce provádět transplantace nohou

19.8.2013 08:51
Zdraví

Známý český chirurg Bohdan Pomahač chce provádět transplantace nohou. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Transplantace nohou je velmi obtížná, například první transplantaci obou nohou provedli poprvé až v roce 2011 lékaři ve Španělsku.

Pomahač, který působí v americkém Bostonu, v minulosti jako jeden z prvních provedl úspěšně transplantaci obličeje a má zkušenosti i s transplantováním rukou.


    Pomahačovým cílem je nahradit transplantacemi protézy nohou. “Nám to pomůže zjistit, jestli ty nohy (od dárců) opravdu jsou, nebo nejsou lepší než protézy, a do jaké míry. Už máme připravené vědecké protokoly, takže je to víceméně otázka výběru správných pacientů, se kterými začneme,“ řekl televizi. Podle Pomahače také odpadne díky možnosti transplantací stres, kdy se doktoři snaží co nejdříve po úrazu zachránit nohu pacienta.


    Takové operace by mohly pomoci třeba obětem nedávného bombového atentátu, který se stal právě v Bostonu. “To je obrovská naděje v jejich životě a pacientů jim podobných, kteří během hodiny ztratí něco tak důležitého, jako jsou ruce nebo nohy,“ míní Pomahač. Český lékař navíc usiluje o nejvyšší metu v oboru transplantací, a to vytvoření “stavu tolerance“, kdy i bez léků tělo pacienta neodmítá tkáň od dárce, uvedla ČT.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

MNE TÝRÁ,DOPŘÁVÁ MI MNOHO ŘEVU V MÉM DOMĚ... Proč! Cituji DUŠI...
DUŠE  |  22.8.2013 19:58

DEJ SE S TEMA KECAMA REJPAT V PRDELI.
TŘÍSKA  |  23.8.2013 19:46

Článem mě zaujal a pana doktora znám, článků o něm je hodně. Jenže...
čtenář  |  23.8.2013 20:52

Tak já chci vyměnit mé nohy s celulitidou za nové, dlouhé a...
Jana  |  26.8.2013 10:53

Tristan byl taky pěkná kurva,ale,kam se hrabe na vás,madam.
Isolda  |  29.8.2013 19:50

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *