České zákony nepovolují eutanazi, v nemocnicích se dělá

31.5.2007 00:00
Zdraví

Eutanazii, neboli zabití smrtelně nemocného na jeho žádost, české zákony nepovolují. Etický kodex České lékařské komory provádění eutanazie zakazuje. Přesto se prý v českých nemocnicích objevuje. Říká se jí divoká eutanazie a znamená vědomé vedení léčby ke smrti pacienta. Novinářům to na dnešním semináři na téma Eutanazie nebo paliativní péče versus práva nevyléčitelně nemocných řekl Zdeněk Kalvach z Všeobecné fakultní nemocnice.

Divoká eutanazie se na první pohled může zaměnit s takzvanou paliativní medicínou. Ta ale směřuje k tišení bolesti a zvyšuje dávky opiátů ve chvíli, kdy už nižší nezabírají. Vedlejším účinkem může být zástava dechu a smrt nemocného. Při divoké eutanazii se však dávky opiátů stále zvyšují, aniž by se hodnotilo, zda na bolest zabraly. Cílem je ukončit utrpení nemocného, popsal Kalvach.


Eutanazie na přání nemocného je povolena v Nizozemsku a Belgii, tolerují ji v Oregonu, Kolumbii a Švýcarsku. Je jasně vymezena a musí o ní být proveden zápis. Naproti tomu divoká eutanazie definována není a nezapisuje se ani do pacientovy dokumentace.


Při loňském projednávání trestního zákoníku se příznivcům eutanazie mezi poslanci nepodařilo prosadit paragraf o tomto způsobu umírání. Podle zjištění ČTK chce místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS) v příštích měsících otevřít ve sněmovně diskusi o eutanazii. Změnu zákona, která by ji umožnila, zatím předkládat nehodlá, prý by mohla následovat později.


Svobodné rozhodování lidí o způsobu své smrti podpořil na semináři profesor Pavel Pafko. V Česku zaváděl program transplantací plic. Zdůraznil, že je rozdíl mezi úmyslným zabitím člověka, to je vražda, a eutanazií, kdy jde o ukončení života člověka na jeho přání. "Člověk má právo ukončit svůj život, když se pro to rozhodne," prohlásil. Podle Pafka umírají lidé v nemocnicích "na přání personálu". Zdravotníci rozhodují, komu ještě dají infuzi či zavedou sondu. Dělají mnohem více úkonů, než je pro pacienta přínosem, aby se chránili před obviněním příbuzných, že něco zanedbali.


Teolog Aleš Opatrný uvedl, že by nemluvil o tom, zda člověk má či nemá právo uchýlit se k eutanazii, ale o tom, zda "máme právo připravit mu takové podmínky, že nevidí jiné východisko". Člověk se může dostat do zoufalé situace, kdy nevidí řešení. Pak ale záleží na tom, co pro něj může udělat jeho okolí. Sám se může cítit i uprostřed perfektní lékařské péče. "První a nejjednodušší a zároveň zásadní je, že v utrpení nemá zůstat sám. To neznamená jen fyzickou blízkost, ale doprovázení a neopuštění druhého," vysvětlil.


Ředitel hospice v Rajhradě u Brna Jiří Prokop dodal, že podle průzkumu chce umřít z důvodu nesnesitelné bolesti třetina pacientů. Ostatní chtějí odejít ze života proto, že se cítí být opuštěni a na obtíž. Prokop varoval před povolením eutanazie, to by podle něj znamenalo prolomení hranice. V Nizozemsku poté, co ji povolili, bylo usmrceno bez předchozí žádosti 1000 lidí, řekl.


Ministerstvo zdravotnictví
k problému eutanazie sdělilo, že situaci lidí na konci života řeší podporou výstavby hospicových zařízení. "Domníváme se, že v drtivé většině žádost o eutanazii je voláním o pomoc, paliativní hospicová péče je tou jedinou správnou alternativou," uvedlo.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

pacient obvykle nechodí po hospodách, to spíš vypadá, že někdo někdo...
operovaný pacient  |  5.6.2017 12:55

z reálu? 80%? Kecy, nevěřím tomu příspěvku ani slovo.
jo?  |  5.6.2017 13:17

děláš dobře. Na patolce jsem pracoval skoro 18 let a pokud nechtěli...
to  |  5.6.2017 16:22

Dělám ve velké nemocnici a eutanasie je běžná věc už dnes. U lidí s...
Alena  |  25.11.2017 12:33

ty jedna velká nemocnice.
kecáš Alenko  |  25.11.2017 13:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *