Češi a Češky neberou kouření vážně, denně na ně ale zemře 50 lidí

4.12.2003 00:00
Zdraví

Zatímco před některými závažnými chorobami se Češi a Češky nechají varovat a snaží se před nimi chránit, kouření stále neberou na vědomí. Přitom denně u nás na jeho následky umírá 50 lidí. Ročně si pak vyžádá 18.000 životů. Novinářům to dnes řekla Eva Králíková z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

"To, že kouření zabíjí, se ví od 50. let. Denně si vyžádá 50 obětí a nikdo za to není trestán," uvedla Králíková, která je členkou poradní skupiny pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Letos ve světě podle ní na choroby spuštěné či urychlené kouřením zemřelo 4,9 milionu lidí. Nemoc AIDS si letos celosvětově vyžádala tři miliony obětí.

Závislost na nikotinu je onemocnění s označením F17. Kouření podle analýz zkracuje život v průměru o 15 let. Výrazně zvyšuje riziko vzniku mnoha onemocnění. Kuřáci jsou dvakrát náchylnější k cukrovce. Výrazně častěji je postihují například srdeční choroby, mozkové příhody i různé druhy rakoviny.

Devět z deseti kuřáků začalo s cigaretami před svým 18. rokem. Na mladé většinou zaměřují svou reklamu i tabákové firmy. Slibují jim svobodu, partu nebo velkou zábavu s vrstevníky.

Filmové hvězdy, spisovatelé a slavné osobnosti se velmi často nechávají fotografovat s cigaretou v ruce. Kouření není výjimkou ani ve filmech. Podle studie kalifornských specialistů má tato skrytá reklama na děti velký účinek. Více se nechají cigaretou zlákat ty, které viděly větší počet filmových kuřáckých scén.

Klíčový vliv na kouření mladých, ale i starších mají podle odborníků zdravotníci, novináři a učitelé. Jako dobrý příklad zástupci těchto profesí ale neslouží. Cigaretě neodolá 57 procent žurnalistů a žurnalistek. Neodepře si ji ani pětina učitelek.

Kouří téměř dvě pětiny zdravotních sester a více než pětina lékařů. "V nemocnicích nesmí personál kouřit, stojí proto před nemocnicí. Je tristní, že pacienti, kteří jdou na vyšetření, musejí kolem kouřících sester projít," řekl novinářům Michal Anděl ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Zabránit kouření svých potomků se mohou snažit i rodiče, když nebudou sami kouřit. Pokud se cigaret nechtějí vzdát, neměli by podle Králíkové kouřit doma před dětmi. Měli by se také snažit o rodinnou pohodu a zvedat svým dcerám a synům sebevědomí.

Spokojené děti totiž vyhledávají cigarety méně. Na místě je i upozornění na choroby. Zatímco rakovina mladé příliš neděsí, bojí se impotence či nečisté pleti. I ony jsou s kouřením spojeny. Zdroj: ČTK - Kateřina Krausová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

stejně nechápu proč někdo kouří :(
Lulu  |  19.1.2012 19:59

Ja taky ne.
Magda  |  19.1.2012 21:54

Nechápu závislost na tabáku. Když už chci kouřit,tak jedině...
Hulič  |  19.1.2012 21:55

Já kouřim jen pánský kožený doutníky.
Káťa  |  19.1.2012 21:57

Trávu si pěstuju sám doma v květináči, takže jí mám za cca 100Kč za...
Hulič  |  20.1.2012 20:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *