Časté psaní SMS může vést k bolesti celév ruky i zad

8.4.2008 00:00
Zdraví

Fyzioterapeuté, kteří lidem pomáhají s odstraněním bolestí zad nebo končetin, se v poslední době setkávají s novým typem potíží způsobených používáním mobilních telefonů. K bolesti v oblasti kolem palce u ruky, celé horní končetiny nebo i zad může podle nich vést časté psaní velkého množství zpráv z mobilního telefonu. Dlouhodobé mačkání tlačítek totiž může přetížit určité svaly a šlachy.


V zahraničí se těmto problémům někdy říká "text message injury" (esemeskové postižení nebo onemocnění), uvádí Unie fyzioterapeutů ČR, která dnes měla zasedání v Praze. Není neobvyklé, že někteří lidé denně pošlou z telefonu i několik stovek zpráv. Dospělí jsou přitom k přetížení šlach a svalů náchylnější víc než děti.


"Z důvodů odesílání vysokého množství odesílaných SMS zpráv z mobilního telefonu dochází ke vzniku bolestivých stavů," řekla ČTK prezidentka unie Dagmar Pavlů.


Podle fyzioterapeutů jakékoli jednotvárné dlouhodobé pohyby nebo sezení nejsou pro tělo dobré a správné. Například s rozmachem počítačů a sedavých zaměstnání v kancelářích lidé trpí víc bolestí zad. Skoro tři čtvrtiny uživatelů výpočetní techniky mívají občasné potíže se zrakem, trápí je bolesti zad a hlavy.
Známé jsou též potíže řidičů z povolání, problémy přinášejí dlouhé cesty letadlem a autobusem. Jakoukoli monotónní činnost radí odborníci kompenzovat jinou aktivitou a cvičením.


V souvislosti s mobilními telefony se často spekuluje o jejich možném škodlivém vlivu na zdraví. Například podle studie, která byla zveřejněna loni v září v Londýně v rámci výzkumu Telecommunications and Health Research Programme, nelze vyloučit účinky na lidské zdraví, zejména vznik rakoviny. Pokud jde ale o krátkodobé užívání, nepříznivé účinky na mozek a na funkci buněk vyloučit lze.


Češi patří mezi největší fanoušky volání z mobilních telefonů v Evropské unii. Vyplývá to z nedávno zveřejněné statistiky Eurostatu, která vychází z počtu vydaných SIM karet, včetně těch předplacených. V Česku koluje v přepočtu mezi 100 obyvateli 115 mobilních telefonů. Více mobilů je v oběhu pouze v Lucembursku, Litvě a Itálii. V pololetí loňského roku měli operátoři v Česku 12,56 milionu zákazníků.
Lucie Petrová - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

blbost velka
Luky  |  9.5.2011 12:07

Doktorka vám radí: Kupte si raději propisku...
Pisatel  |  2.5.2013 19:02

Doktorka vám radí: Kupte si raději propisku a pište klasické dopisy,...
Pisatel  |  2.5.2013 19:06

Vaše starosti bych chtěl mít.
Pro Pisatel  |  3.5.2013 11:41

Jen se nevymlouvejte na SMS a přiznejte se, že moc často masturbujete a na...
?  |  3.5.2013 18:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *