Co je to Candida albicans?

10.7.2001 00:00
Zdraví

Candida albicans je kvasinka, která žije v našem těle od okamžiku, kdy se narodíme. Za normálního stavu je organismus schopen množství kvasinek kontrolovat. Avšak za určitých okolností, například když je oslabena tělesná soustava, při alergii, užívání antibiotik, steroidů a hormonů, se mohou kvasinky přemnožit. Jakmile k tomu dojde, věci se vymknou kontrole. Toto nadbytečné množství kandidy potom může vyvolávat nejrůznější fyziologické stavy a příznaky.

Váš imunitní systém vytváří protilátky, které proti kvasinkovým buňkám, vnímaným jako vetřelci, bojují. Je-li imunitní systém již oslaben, například alergiemi nebo viry, jeho protilátky se vyčerpají a může se pak u vás projevit zvýšená citlivost na pyl, potraviny, tabákový kouř, parfémy nebo chemické látky. Kvasinky žijí většinou na sliznici v ústech, dutinách, žaludku, poševní dutině nebo střevech, mohou však také postihovat klouby a svaly formou bolestivosti a tuhnutí a dále kůži jako vyrážky nebo dermatofytóza nohou.

Mrtvé kvasinkové buňky jsou stejně nebezpečné: vytvářejí toxiny, na něž vaše tělo reaguje různými způsoby. Může nastat porucha funkce jater. Buňky mohou přestat navzájem komunikovat. Může u vás dojít ke ztrátě paměti, případně ke zmatenosti.

Přemnožením kandidy může být postiženo celé tělo, proto je třeba, abyste zvážili všechny příznaky. Uvědomte si, že v průběhu léčby se některé příznaky nemusejí zlepšovat, neboť s kvasinkami nesouvisejí. Pokud takové obtíže přetrvávají, je nezbytné, abyste se svým lékařem pohovořili o jiných možných příčinách.

Užíváte-li současně antimykotické léky nebo přípravky, je možné, že na začátku léčebné diety dojde ke zhoršení vašeho zdravotního stavu. Když kvasinkové buňky hynou, vytvářejí toxické látky, které mohou způsobovat bolesti hlavy, bolesti kloubů, nevolnost a únavu. Období “vymírání“ kvasinek vyvolané antimykotickou léčbou trvá někdy čtyři, jindy až třicet dní, podle toho, je-li vaše léčba v průběhu tohoto období intenzívnější.
Zdroj: H. Gustafsonová a M. O´ Sheaová: Candida - základní kniha a kuchařka

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Něco podobného jsme také zažili a museli jsme užívat perorální...
Petr  |  1.3.2013 19:09

Trpěla jsem tímto problémem pár let. Začalo to v těhotenství a pak...
Božka  |  12.3.2013 10:56

Má někdo sváz en nystatin?
jirka  |  18.11.2013 20:09

Taky koupím nystatin, nejlépe německý od výrobce STADA.
Karel  |  19.3.2014 13:33

Dobrý den, nevím, jak moc tento příspěvek někomu pomůže, ale ve...
Kačka  |  12.4.2015 12:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *