Budou pacienti za robotickou operaci platit 100 000?

13.10.2011 00:01
Zdraví

Robotická chirurgie patří v současné době celosvětově k progresivním trendům moderní medicíny a její rozšíření v posledních letech zaznamenává obrovský rozvoj. A ačkoliv slaví úspěchy již šest let také v České republice, má být podle nového návrhu MZ zařazena na seznam nadstandardních zdravotnických výkonů.

Kdo bude moci zaplatit
100 000 Kč, i když bude vědět, že je pro něj v daný moment takový typ operace nejlepší? V čem vůbec spočívají výhody roboticky asistované chirurgie?

Médii se hemží různé dezinterpretace typu, že jedinou výhodou operace robotem je menší jizva. „Základním principem operačního robota daVinci je opravdu minimálně invazivní přístup, a to z drobných řezů, či přirozenými otvory bez rozsáhlejšího poranění tělesného povrchu. Nicméně mezi jeho hlavní přednosti patří zejména konstrukce nástrojů, které mají na rozdíl od běžných laparoskopických nástrojů unikátní kloubový systém napodobující pohyby zápěstí. Takto mají nástroje mnohem větší funkční rozsah a umožňují optimální přístup, zejména při manipulaci v omezeném prostoru,“ uvádí Doc. MUDr. Vladimír Študent Ph.D., předseda České společnosti robotické chirurgie. Operatér vede tyto nástroje pomocí ovládací jednotky, umožňující 3D sledování operačního pole. Chirurg vykonává zcela přirozené pohyby prostřednictvím speciálních joysticků, které imitují držení chirurgických nástrojů. Ty přesně kopírují pohyb rukou operatéra.

Trojrozměrná prostorová vizualizace operačního pole spolu s bezpečnostním jištěním a možností volby rozsahu pohybů představují významné zvýšení komfortu operatéra během operace, které vede ke snížení únavy lékaře. Všechny tyto skutečnosti se odrážejí ve zvýšení bezpečnosti a efektivity pro pacienta. Celkovým výsledkem robotického zákroku je pro pacienta lepší hojení, kratší rekonvalescence, rychlejší návrat k aktivitám běžného života. Pro společnost to představuje významný ekonomický aspekt díky snížení trvání pracovní neschopnosti.

Robotické systémy se úspěšně využívají v řadě chirurgických oborů, všeobecné chirurgii, urologii, gynekologii, cévní chirurgii, kardiochirurgii, ORL. Toto multidisciplinární použití v nemocnicích (Centrech robotické chirurgie) umožňuje optimalizaci a efektivní koncentrované využití systémů v průběhu celého pracovního týdne. Díky snazší době zácviku lékařů umožňuje jednodušší rozšíření a dostupnost minimálně invazivních přístupů pro více pacientů než dosud.   

V současné době je robotická chirurgie využívána a dále rozvíjena v rámci ČR v sedmi robotických centrech na osmi operačních systémech  daVinci  (Intuitive Surgical). Robotické systémy byly instalovány v letech 2005 - 2009 (první v Nemocnici na Homolce) a během necelých šesti let bylo provedeno více než 4300 robotických operací (Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnici sv. Zdislavy letos uskutečnily svůj 1000. robotický výkon). Operační spektrum odpovídalo celosvětově uznávaným indikačním kriteriím v jednotlivých oborech. Se stoupajícími znalostmi operatérů se v jednotlivých oborech přesouvají operační výkony k zákrokům vyššího stupně obtížnosti. Přesto je počet výkonů a rozsah operačního spektra výrazně nižší než v zemích se srovnatelným počtem robotických center, což představuje dosud nevyužitý potenciál k vyššímu uplatnění této vyspělé technologie ve prospěch našich pacientů.  

Související články

Robot da Vinci bude pomáhat lékařům v olomoucké nemocnici

4.9.2009 00:00

Robotická operace

5.1.2006 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To všechno je hezké, ale na otázku zda budeme muset připlatit a kolik to...
Jitka  |  13.10.2011 14:25

Mám za to, že z peněz nás všech se přístroje nakoupily, tak by nám...
jamilen  |  14.10.2011 08:40

Vypadá to, že časem si budeme muset platit všecko a zdravotní...
Petr  |  14.10.2011 20:36

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *