Broukejte si melodii pro zdraví!

8.2.2001 00:00
Zdraví

Není melodie bez vzájemného vztahu tónů, vše je vzájemně propojeno. Jeden tón sám o sobě melodii nevytvoří, umístíme-li jej ale mezi ostatní tóny, vznikne melodie. Melodie - ať již zpívané či vyluzované na hudebním nástroji - zmírní bolest, emoční a duševní stres, který by jinak mohl vyvolat fyzické onemocnění.

Kdo z nás neviděl matku, jak konejší plačící dítě tichým zpěvem či broukáním? (Tiší-li maminky takto dítě, často je také houpají. Houpavý pohyb spouští princip rytmu a pomáhá zklidnit metabolismus dítěte.) Tím, že matka dítěti zpívá, propojuje své energie s jeho (posiluje se tak vzájemný vztah) a bolest či potíže jsou utišeny a vyváženy. To je jemná forma nucené rezonance.

Jednou z velmi účinných terapeutických aktivit, které můžeme pravidelně provozovat, je broukání či zpívání jednoduchých melodií. Budete-li se tomu věnovat např. na cestě z práce, napomůže vám to obnovit celkovou rovnováhu a očistit organismus od veškerých negativních pozůstatků, nashromážděných v pracovním prostředí během dne.

Každá melodie se skládá z tónů, které na nás působí na mnoha úrovních. Je pouze zapotřebí, aby byly nenásilné a prosté. Žádná složitá intonace ani příliš dlouhé zpívání není třeba. K uspání dítěte také stačí jedna či dvě strofy Brahmsovy Ukolébavky. Melodie je jedním z nejideálnějších způsobů relaxace a prevence onemocnění.

Zdroj: Ted Andrew - Průvodce léčitele, nakladatelství Ivo Železný

Anglické texty písní vašich oblíbených zpěváků a kapel naleznete na Lyrics of the stars

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mužu potbrdit. Nikdo mňe to neučil, již jako dítě jsem měla potíže...
alena  |  13.2.2001 11:55

Já si broukám často a ráda. Vím, že neumím zpívat, ale "moje" melodie...
Natálie  |  23.2.2001 12:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *