Británie uvažuje o povolení alternativní medicíny

8.1.2002 00:00
Zdraví

Britský ministr zdravotnictví Alan Milburn zvažuje povolení alternativní medicíny, tedy zejména indické ájurvédy, čínské herbální medicíny, akupunktury a jógy. Pro pacienty by to znamenalo, že by tyto postupy byly napříště hrazeny ze zdravotního pojištění. Provozovatelé by se ovšem museli podrobit kontrole a licenčním pravidlům.

Milburnovo rozhodnutí nechat skupině pod vedením profesora Michaela Pittila prozkoumat možnosti, jak zařadit tyto v Evropě méně tradiční postupy do oficiálního zdravotnického systému je reakcí na práci zvláštního výboru Sněmovny lordů. Výbor konstatoval, že některé z těchto postupů jsou stejně účinné jako převážně dnes používané metody.

Jak píše list THe Sunday Times, Milburn je osobně vůči účinnosti těchto metod "opatrný", ale je přesvědčen, že pacienti mají mít možnost výběru. Britové nyní totiž utratí za alternativní medicíny kolem 500 miliónů liber ročně. Využívá je asi pět miliónů lidí.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby pro ty, kteří provozují alternativní medicínu, byly stanoveny minimální kvalifikační předpoklady a aby měli systém licencí podobný lékařům s podobnými sankcemi za profesionální nedostatky nebo selhání. Pacienti i lékaři by tak měli přehled a jistotu.

Nynější právní stav v Británii je takový, že herbální přípravky může prodávat kdokoli, ale nesmí tvrdit, že mají léčebné účinky. Pro budoucí systém by příslušná státní agentura vydávala licence i pro tyto léky a z nich by bylo jasné, jaký mají na pacienty vliv.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

chtěla jsem diskutovat se svojí obvodní doktorkou o AM ale ona na mě...
Zuzka  |  17.5.2015 17:26

Nemá mi nikdo co povolovat. Pokud se chci léčit třeba hovnem, je to jen...
Petr  |  17.5.2015 17:34

Léčitele ani v Británii, ani u nás nebyli nikdy zakázáni, takže je...
!  |  18.5.2015 08:43

Jsem jeden z těch vyvolených co dokáží léčit i věci, které moderní...
Každý jeden prd je lepší jak deset doktorů!  |  18.5.2015 15:13

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *