Bolesti kloubů a svalů by si lidé měli léčit sami jen dočasně

18.5.2007 00:00
Zdraví

Přetěžovaní kloubů, šlach a svalů se může projevit zánětem. S následnou bolestí se někdy v životě setká každý člověk a většinou se nejprve snaží nepříjemné bolesti zbavit sám. V lékárnách jsou ve volném prodeji různé masti, gely a také náplasti. Pokud je příčina přímo v bolavém místě, pak tyto přípravky většinou pomohou. Jestliže zlepšení nenastane do tří dnů až týdne, je rozumné vyhledat lékaře. Novinářům to řekl ortoped a traumatolog Pavel Sehnalík.

Upozornil na to, že lokální bolestí svalů se mohou projevit i nádorová onemocnění, a to zejména u dětí. Bolesti v kříži mohou signalizovat onemocnění nějakého orgánu.

Ve sportovní traumatologii představují záněty šlach až pětinu případů. Mezi nejčastější patří "tenisový loket", který se projevuje bolestí na zevní straně lokte nebo bolesti vystřelují do předloktí a do ruky. Tyto bolesti však netrápí jen tenisty, ale například i mechaniky, zedníky a velmi často i uživatele počítačů, takže se začíná mluvit i o "myšovém lokti".


Zánětlivé bolesti svalů a kloubů se léčí tabletami, injekcemi, infuzemi a často v případě lokálních bolestí se používá léčba přes kůži. Při artróze lze přes kůži léčit jen klouby, které nejsou uloženy příliš hluboko. Nejčastěji jsou používána nesteroidní antirevmatika, ale jejich dlouhodobé užívání může vyvolat žaludeční vředy.

Klasické masti, gely a spreje umožňují účinné působení v místě aplikace, ale nezaručují postupný a dlouhodobý efekt. Náplasti, které obsahují léčivou látku diclofenacum epolaminum, působí dlouhodobě a léčivá látka se uvolňuje postupně. Dostává se do podkoží i k cévám a léčivý efekt trvá 12 a někdy až 24 hodin.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

vyhledejte bolest kloubů a homocystein
kuli  |  20.10.2012 05:12

neser !
lindo ty kundo  |  16.4.2014 09:12

Dobrý den, bolest kloubů se mi zmírnila s užíváním přípravku ENZYCOL...
Hana  |  29.4.2014 11:53

Mám skvělé zkušenosti s přípravkem Colafit, dlouho mě trápily bolesti...
Libuše  |  29.4.2014 18:30

Dobry den muzete me poslat foto tohoto pripravku prieessnitz na email.Dekuji...
Sarka  |  20.9.2017 14:15

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *