Za bolesti hlavy mohou často oči

28.4.2005 00:00
Zdraví

O bolestech v očích a rozmazaném vidění vědí své všichni, jež alespoň jedinkrát postihla migréna. Nyní bylo prokázáno, že za prudkými a nesnesitelnými bolestmi hlavy, které ji provázejí, může skutečně být i oční onemocnění.

Nejčastější příčina bolestí hlavy bývá poměrně banální. Například špatně zvolené dioptrické čočky nebo zakořeněná nechuť nosit brýle. Nepříjemné pocity se většinou dostavují po dlouhodobém čtení nebo mnohahodinové práci na počítači.

"Nejedná se ovšem o bolest hlavy, s níž se postižení probouzejí už po ránu," říká profesor Helmut Wilhelm, vedoucí lékař univerzitní oční kliniky v německém Tübingenu. A dodává, že podobný efekt může vyvolat i sklon k šilhání, protože stále nutí oční svaly, aby se snažily tuto chybu korigovat. Odpočinout si ve svém marném úsilí mohou pouze v případě, když si pacient jedno z očí zakryje například okluzorem.

Příčinou náhlé bolesti hlavy však mohou být i nejběžnější choroby očí, jako je ječné zrno, záněty slzných žláz či očních spojivek. Nemluvě o jejich nedostatečném zvlhčování, jež má na svědomí úbytek oční kapaliny. Ve všech případech je návštěva u oftalmologa více než nasnadě. Přímo naléhavá je tehdy, když se bolest hlavy dostává do kombinace s bolestí očí, zornička je naprosto strnulá a tento stav provází i rozostřené vidění. Může se totiž jednat o glaukom neboli zelený zákal, jenž je svázán se zvýšením nitroočního tlaku a hrozí slepotou.

Zdroj: Plus

Související články

Kopretina řimbaba - přírodní pomoc při bolestech

23.6.2006 00:00

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Trpěla jsem často bolestí hlavy a pořád jsem nevěděla čím to je....
monika  |  15.11.2012 14:23

taky mě pořád pobolívala hlava, nakonec jsem zjistila, že to bylo kvůli...
Patula  |  29.11.2012 13:57

jdi ty a ty taky, haha
ale  |  29.11.2012 14:11

Toto si myslí o oku wikipeie http://cs.wikipedia.org/wiki/Oko
Wiki  |  9.3.2013 13:28

Mám atrofii očního nervu a pomalu se mi začíná odchlípávat sítnice....
Adam  |  21.4.2014 13:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *