Bezplatné dárcovství krve

10.9.2009 00:00
Zdraví

Krev zná každý z nás, každý ví, že bez ní není život možný. Naše krev ale není důležitá jen pro život náš, ale může být záchranou i pro život druhého.

Krevní transfúze nebo lék připravený z krve u nás zachraňuje desetitisícům lidí každoročně zdraví, někdy i život - podle statistik dostane každý za svůj život v průměru 4x krevní transfúzi a 12x jiný léčebný přípravek z krve získaný.

Svou krví může každý z nás, kdo je sám zdravý, pomoci. Není to přitom nic složitého - transfuzní oddělení najdete v každé z fakultních či většině okresních nemocnic.

Předpoklady pro dárcovství je věk 18-65 let, hmotnost alespoň 50 kg a dobrý zdravotní stav (potenciální dárce by měl být momentálně zdravý, neměl by trpět vážnějším chronickým onemocněním, nesmí to být člověk s rizikovým chováním ve vztahu k infekci HIV, pohlavním nemocem nebo žloutenkám (pozor - sem patří i piercing v posledním půl roce), neužíval v posledním měsíci antibiotika ani neměl např. přisáté klíště).

Před samotným odběrem pijte dostatek nealkoholických nápojů, nehladovte, ale od večera jezte jen netučné potraviny.

Pravidelné dárcovství je výhodou i pro Vás - krom dobrého pocitu máte např. pod kontrolou svůj zdravotní stav.

Podrobnější informace o zdravotních požadavcích, adresář transfuzních oddělení a další informace o dárcovství krve najdete na www.cervenykriz.eu/darcovstvikrve nebo si o ně můžete napsat info@cervenykriz.eu .

V České republice je v současnosti 270 tisíc dárců krve, nemocnice by však potřebovaly o asi 130 tisíc více. Bohužel už několik let nepokrývá počet nových dárců jejich přirozený úbytek (z věkových či zdravotních důvodů) z dárců dlouhodobých. Navíc předloni otevřená komerční plazmaferetická centra odčerpávají nemocnicím nové dárce, ale odebraná krevní plazma směřuje do zahraničí?

Zkuste tento trend změnit!

Autor:Eva Čerešňáková

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Provádím bezplatné odběry krve.
Hrabě Dracula  |  1.9.2012 00:12

Jen jim hezky odevzdejte krev jen ať s ní zase můžou kšeftovat!
.  |  1.9.2012 23:42

Mám v tom vskutku mnohaletou praxi. Cestovné si neúčtuji.
Hrabě Dracula  |  2.9.2012 00:29

v mém okolí je dost lidí, kteří mi pijí krev už pěknou dobu. Kam se...
Drákulo,  |  2.9.2012 09:04

Můžeš mi dát jejich adresy? Ti budou asi dost nacucaní. Ale politiky...
Hrabě Dracula  |  3.9.2012 00:23

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *