Bezbolestné vyšetření tlustého střeva

18.6.2008 00:00
Zdraví

Fakultní nemocnice Brno jako první zdravotnické zařízení na Moravě nově nabízí bezbolestné vyšetření tlustého střeva, při němž se využívá kapsle s kamerou. Je určeno především pacientům, kteří odmítají nepříjemné, ale velmi důležité vyšetření tlustého střeva takzvanou kolonoskopií - tedy zavedením hadičky s kamerou do konečníku. ČTK to oznámil řekl primář gastroenterologického oddělení nemocnice Jan Lata.


Vyšetření využívající kapsli zatím nabízely v Česku jen tři zdravotnická zařízení - dvě v Praze a jedno v Hradci Králové. Vyšetření plně hradí pacient. Stojí 17.500 korun. Přestože je cena vysoká, zdravotníci předpokládají, že o vyšetření bude zájem. Asi třetina pacientů si stěžuje na to, že vyšetření kolonoskopií je bolestivé. U těchto lidí vyšetření není buď uskutečněno vůbec, nebo jen částečně s neúplnými výsledky.


Od roku 2001 začali zdravotníci v USA jako první na světě využívat k vyšetření tenkého střeva místo nepříjemné hadičky s kamerou speciální kapsle. O rok později byla tato technologie zavedena i v Česku. Vyšetření tenkého střeva pojišťovny hradí.


Pacient při zákroku spolkne kapsli s kamerou, připomínající větší tabletku, která do deseti hodin projde trávicím traktem. Z důležitých míst pořizuje záznam, který je přenášen na zařízení umístěné na těle. Záběry následně lékař vyhodnotí na počítači.


Tlusté střevo navazuje na tenké, tvoří závěrečnou část trávicího traktu, a potřebuje proto speciální kapsli. Na rozdíl od kapsle používané pro prohlídku tenkého střeva je schopna déle pořizovat záznam. Navíc je opatřena dvěma kamerami.


Pro obyvatele Česka je preventivní vyšetření tlustého střeva velmi důležité. Země celosvětově vede co do počtu pacientů s nádorovým onemocněním tlustého střeva. Vzniku karcinomu lze zabránit díky pravidelným vyšetřením. Asi v 80 až 95 procentech případů vzniká z výrůstku na střevě - takzvaného polypu, a to v průběhu deseti až 15 let. Polyp lze při kolonoskopii bez větších potíží odstranit. Zákrok lze podstoupit i při celkové narkóze.


Pro odhalení polypů jsou nutná preventivní vyšetření. Pacienti, kteří mají s kolonoskopií potíže, mohou nově využít právě kapsle s kamerou, která je na jedno použití.
Vladimír Klepáč - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já jsem na vyšetření byla a jsem ráda, že jsem byla jen...
Hanah  |  6.5.2016 21:39

Proděravění střeva není konec, jenom na to musí doktoři a zdravotní...
omyl  |  7.5.2016 16:25

Jo a když jsem již byl z toho úplně venku, protržené střevo mi...
omyl  |  8.5.2016 18:28

Co se tyka kolonoskopickeho vysetreni, tak se dnes uz nemusi nikdo obavat....
H.M.  |  5.2.2018 14:44

žádný strach nestojí za rakovinu, na druhou stranu pro někoho je...
ano,  |  5.2.2018 21:05

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *