Báječné přírodní léky - Med

5.2.2004 00:00
Zdraví

Vedle česneku je med pravděpodobně jedním z nejsilnějších přírodních antibakteriálních prostředků. Včelí dělnice shánějí nektar z květů a skladují jej ve včelích váčcích. V úlu vyvrhují nektar do šestihranných buněk. Poté se práce ujmou další dělnice po dobu zhruba dvaceti minut nektar znovu polykají a vyvrhují. Nektar se takto zahušťováním cukru a vypařováním vody mění v med. K výrobě asi půl kilogramu medu musí včely uletět vzdálenost rovnající se pětinásobku obvodu zeměkoule, přičemž nasbírají 75 000 dávek nektaru.

Před několika lety vědec W. G. Sackett testoval maximální dobu přežití bakterií v medu, přitom použil skupinu bakterií tyfózních. S úlevou zjistil, že všechny bakterie byly usmrceny během několika hodin či dní.

V roce 1985 byla zveřejněna v časopise South African Medical Journal studie podle níž při laboratorních testech přestávali růst v medu mikroorganismy jako Staphylococus aureus, Proteus mirabilis, Esterichia coli a Candida albicans. Navíc podle tohoto zdroje med urychloval hojení infikovaných ran po operaci a proleženin.

Med je antibakteriální z mnoha důvodů. Nejvíc zřejmý je prostý efekt zahušťování: med vytahuje vodu z bakteriálních buněk, způsobuje jejich postupné sesychání, které vede až k usmrcení.

Basil J. S. Grogono publikoval v lékařském časopise Journal of the Royal Society of Medicine výsledky týkající se zkoušek antibakteriálních výsledků medu. Hájil používání medu při peptických vředech vyvolaných bakterií Helicobakter pylori místo silných, uměle vyrobených antibiotik, která sebou mohou nést i nepříjemné vedlejší účinky. Použil jeden druh medu dovezeného z Nového Zélandu od včel, které opylovaly rostlinu jménem manuka. Všichni jeho pacienti se uzdravily z peptických vředů, když užívali tento zvláštní druh medu.

Medu se už odpradávna používalo k ošetření celé řady popálenin. Populární francouzský časopis o zdraví La Presse Medicale citoval studii, podle níž někteří lékaři z Paříže aplikovali med na popáleniny a různé druhy povrchových zranění a poté rány zakryli suchým sterilním obvazem. Obvazy byly každých 24 hodin obměňovány. Výsledek ukázal, že je med dosud nedoceněným, vysoce účinným prostředkem k vyčištění a zahojení pokožky. Dokázal zničit bakterie již v zárodku a zároveň stimuloval růst nové tkáně.

Při popáleninách je jako první pomoc nutno aplikovat studenou vodu, poté je možno nanést med a postižené místo zakrýt obvazem.

Zpracováno podle knihy Dr. J. Heinermana 7 báječných přírodních léků

Související články

Báječné přírodní léky - Kajenský pepř

12.1.2004 00:00

Báječné přírodní léky - Citróny

5.1.2004 00:00

Krása z kuchyně

15.12.2003 00:00

Co dům dal, aneb krása na dosah ruky

20.10.2003 00:00

Med

21.12.2001 00:00

Koření jako lék

7.6.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Med je vinikající včelí produkt. Ač je sladký, jeho pH je 4, toje -...
Rosa  |  23.10.2005 00:35

Roso, Ty jsi prostě vůl. Do všeho bys strkal ž+l. Máš to v te svoji...
Milan  |  22.12.2005 00:38

veškerý přírodní sortiment http://www.energytomas.stranky1.cz/
McTomíno  |  1.4.2012 21:22

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *