Až polovina antibiotik se v Česku užívá zbytečně

10.4.2007 00:00
Zdraví

Až polovina antibiotik se v Česku užívá zbytečně, zdravotní pojišťovny za ně zaplatí tři miliardy korun ročně. Rozumné a cílené předepisování by přineslo zhruba miliardovou úsporu. Navíc by přispělo k tomu, že by dál nerostla odolnost bakterií k antibiotikům. Se strmým nárůstem antibiotické rezistence se potýká většina Evropy.

"Potenciální ztráta účinnosti některých antibiotik je realita, kterou vnímá celý svět. Světová zdravotnická organizace ji označila za klíčovou hrozbu," řekl novinářům primář antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák. Dodal, že nejde jen o šetření, ale především o lepší účinnost a bezpečnost pro pacienta.

Velké problémy s antibiotickou rezistencí mají podle něj Francie, Španělsko či Itálie, naopak Skandinávie a Nizozemsko je téměř neznají. Nejmenší problémy mají země, kde se antibiotika předepisují minimálně. Francouzi spolykají čtyřikrát více antibiotik než Nizozemci. Česko je zhruba v polovině evropského žebříčku.

Primář vysvětlil, že kdyby antibiotika přestala zabírat, nemohli by lékaři provádět transplantace, operace srdce či hematoonkologickou léčbu. Zatím většina antibiotik funguje. V českých nemocnicích však byla zjištěna až 50 procentní rezistence na některá antibiotika, u pediatrů pětiprocentní. Už několik let totiž u nich funguje přísně sledovaný systém předepisování antibiotik. Nedávají tyto přípravky zbytečně, i když je mnohdy rodiče pro své děti požadují.

Zefektivnit předepisování antibiotik má za cíl projekt Evropské unie, do něhož vstoupila za Českou republiku Nemocnice Na Homolce. Účastní se ho devět zemí, vedle Česka Belgie, Německo, Itálie, Slovinsko, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Koordinátorem je Rakousko, které už systém efektivního používání antibiotik buduje několik let. V Česku bude projekt ověřovat šest nemocnic. Měl by z něj vzejít návod, jak zlepšit kvalitu používání antibiotik. Model bude doporučen všem evropským nemocnicím.

Primář připomněl, že Česko má národní program antibiotické politiky, jeho podporu však vláda vloni zrušila. Evropský projekt by měl zlepšit odbornou úroveň antibiotických středisek v nemocnicích. Česko má výhodu, že má hustou síť těchto středisek.

Nemocnice Na Homolce má svůj nemocniční antibiotický program od roku 1997. Sleduje rezistenci, předepisování a spotřebu antibiotik a infekce získané v průběhu nemocniční léčby. Zavedení antibiotického programu v této nemocnici umožnilo snížit během čtyř let náklady na antibiotika na třetinu původní hodnoty, aniž se zhoršila péče. Audit zaměřený na předoperační antibiotickou léčbu prokázal, že klesla spotřeba antibiotik pro tento účel o 60 procent, vyčíslil Jindrák.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nejlepším antibiotikem je č e s n e k. Farmaceutický průmysl na něj nemá.
alibaba  |  10.4.2007 13:04

Jojo, přesně, s ním mám tu NEJ zkušenost.
Simča  |  10.4.2007 14:36

Nejsilnější antibiotikum je jitrocel kopínatý Při léčbě jitrocelem...
Michal  |  10.4.2007 15:30

Jistě, že poliva, a možná více antibiotik se užívá zbytečně....
Michal  |  10.4.2007 15:47

epam je výborným prostředkem na celou řadu nemocí,čítá...
 |  5.7.2009 00:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *