Až 80 procent epileptiků může žít bez záchvatů

15.9.2006 00:00
Zdraví

V České republice žije 100.000 lidí s chronickou epilepsií a mnoho dalších lidí někdy ve svém životě epileptický záchvat prodělá. Léčba epilepsie přitom udělala v poslední třech desetiletích obrovský pokrok. Až 80 procent pacientů nyní může při správné léčbě žít bez záchvatů v podstatě plnohodnotný život jen s malými omezeními. Novinářům to řekla Jana Zárubová z neurologické kliniky Thomayerovy nemocnice.

Nejdůležitější je zvolit léčbu šitou na míru. Například jiné léky potřebují mladé ženy, které by v budoucnu chtěly otěhotnět, a jiné senioři, kteří mají řadu dalších nemocí. V současné době je na českém trhu 16 antiepileptik pro farmakologickou léčbu. Jsou mezi nimi i nejmodernější velmi účinné léky, které jsou dražší, ale uchrání pacienta od řady možných zdravotních komplikací, jako je poškození jater, odvápnění kostí a poruchy krvetvorby při dlouhodobém podávání.

Takový postup je v konečném efektu výhodnější i pro pojišťovny. Většina pacientů si musí na léky připlácet, protože není možné všem podávat jeden lék, který je plně hrazený.

Kromě podávání léků existuje pro některé pacienty naděje v podobě chirurgického zákroku, při němž je odstraněna část mozku, kde jsou buňky vyvolávající epileptické záchvaty.

Některým nemocným je možné zavést do podpaží takzvaný vagový stimulátor, který v pravidelných intervalech stimuluje mozek k tomu, aby sám vyplavoval látky působící proti záchvatům.

Podle Zárubové je známo 40 druhů epilepsie. Při chronické epilepsii se záchvaty opakují. Někdy může být záchvat vyvolán ojediněle za nějakých výjimečných okolností, jako jsou úraz, nedostatek spánku nebo i bouřlivý mejdan. Záchvat může být také prvním příznakem jiných onemocnění mozku, jako například zánětu mozku či cévní mozkové příhody.

Příznaků záchvatu je řada druhů. Většina lidí zná velký epileptický záchvat bezvědomí, pád, křeče a slinění. "Takzvané malé záchvaty mohou vypadat i jako náhlé přerušení činnosti. Člověk třeba zůstane stát a divně se kouká. Když na něj budete mluvit, nebude reagovat. Po pár vteřinách může znovu pokračovat v rozhovoru, ale na tu chvilku si třeba nepamatuje. Mohou vypadat také tak, že člověka brní polovina těla nebo má záškuby na polovině těla. Někdy má jen divné pocity, že něco už prožil, slyšel nebo viděl," řekla ČTK Zárubová. Odborník musí odlišit, zda se jedná o epileptický záchvat nebo o fyziologickou reakci například unaveného těla, dodala.

Přesto, že většina nemocných má jen malé zdravotní problémy, setkávají se ve svém životě s řadou omezení, která jsou důsledkem přežívajících mýtů. Například mnohdy jen těžko hledají práci.

Jitka Klejnová - ČTK

Související články

Epileptické záchvaty a epilepsie v dětském věku

17.2.2006 00:00

Epileptický záchvat

25.11.2004 00:00

Horečnaté (febrilní) křeče

21.8.2003 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To je neštěstí a trgédie těch lidí, kterí s touto nemocí musejí...
Jaroušek  |  14.1.2012 18:04

A můžete mi poradit toho velmi dobrého lékaře?
Zdendula  |  24.3.2012 20:13

Orfiril long ano ale 1000mg. Ktomu Liskantin250mg,Rivotril2mg a ráno...
Jensa1  |  3.6.2012 23:08

Ahooj .. posílám sem odkaz na dotazník, který se týká epleptiků.....
Nikol  |  12.11.2014 15:30

Mám také sekundární epilepsii a záchvat jsem neměla již 3 roky....
Pudilová  |  9.8.2018 20:56

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *