Až 12 procent pacientů má potíže kvůli péči v nemocnicích

6.1.2009 00:00
Zdraví

Až 12 procent pacientů každý rok trpí problémy souvisejícími se zdravotní péčí v nemocnicích. Například tam onemocní infekční chorobou nesouvisející s nemocí, kvůli níž se v zařízení léčí. Oznámila to Evropská komise, podle níž je přitom možné mnoha takovým případům předcházet. Komise dnes předložila návrhy jak situaci vylepšit, ať už na národní či celoevropské úrovni.


Většina zmiňovaných problémů souvisí s infekcemi, nesprávnou nebo opožděnou diagnózou či chybami při operacích. Infekci každý rok při léčbě v nemocnici "chytí" podle odhadů zmiňovaných komisí přes čtyři miliony pacientů, tedy asi dvacetina hospitalizovaných.


"Bezpečnost pacientů je základním kamenem dobré zdravotní péče," řekla eurokomisařka pro zdraví Andrulla Vassiliouvá. "Chtěla bych pro pacienty Evropu, v níž je bezpečnost tím nejdůležitějším a pacienti mají důvěru a jsou dobře informováni o péči, kterou dostávají," dodala.


Komise například doporučuje členským státům, aby vypracovaly či vylepšily strategie prevence a kontroly možných negativních dopadů zdravotní péče a zvýšily důraz na tuto problematiku při školeních zdravotníků. Pomoci by prý mohlo i větší začlenění pacientů do tvorby bezpečnostních opatření a posílení informačních systémů.


Tyto kroky by měly pomoci odhalit hlavní problémy, které za dopady na zdraví pacientů stojí. Komise současně vyzvala státy, aby si vyměňovaly informace o zdravotních rizicích i zajištění bezpečnosti v nemocnicích.


Komise pak ve spolupráci s nimi hodlá vypracovat jednotná pravidla a ukazatele, s jejichž pomocí by bylo možné bezpečnost pacientů v léčebných zařízeních sledovat.


Tomáš Pirkl - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Troufám si tvrdit, že doufání, kdo slouží, by ti bylo asi úplně...
-:(  |  6.1.2009 21:43

Formol:proč musíš každému hned nadávat?Kokote.
 |  6.1.2009 21:48

Kdyby aspoň v takových diskusích-pastičkách ten Formaldehyd zůstal....
***  |  7.1.2009 07:24

je to čůro, mimozamšťan
 |  7.1.2009 07:47

Já tu tedy vidím především opruzující anonymní hrdiny :D
Formol  |  7.1.2009 14:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *